Maciej "Sasha" Zalewski
Czym się różni kartka
czyli garść porad dla MG jak przygotowywać klimatyczne zapiski.
W tym artykule postaram się przybliżyć swoje doświadczenia jak stosunkowo niewielkim nakładem czasu i środków przygotować starodawnie wyglądające kartki, listy itp., które gracze dostaną w swoje ręce.
Jako materiał wyjściowy posłuży nam jednolicie biała kartka papieru np. xero.
1. Krawędze.

Jak pewnie wszyscy wiemy gładkie krawędzie kartki z ryzy, wyglądają nieprzekonująco. Przypalanie krawędzi i okopcenie świeczką jest dobre jeśli kartka ma zostać wyniesiona np. z pożaru, ale tak poza tym zwykle tracimy kontrolę nad wypalaniem i całość wygląda brzydko i pretensjonalnie. Jeśli zaś chcemy żeby brzeg kartki wyglądał na poczerniały i lekko łamliwy ze starości, musimy posłużyć się przypalaniem kontrolowanym, do którego potrzebne będą:
- naczyńko z wodą,
- średni pędzelek (np. taki od farbek plakatowych albo akwarelowych),
- świeczka i zapałki.
Zapalamy świeczkę. Bierzemy pędzelek, i "malujemy" kartkę obficie wodą, (tak jakby to była farbka) tak jak na rys.1. Zewnętrzna sucha część powinna mieć szerokość ok 5-7mm. Kartkę zwilżamy z obu stron w miarę symetrycznie. Następnie zanim kartka wyschnie przytykamy krawędź do świecy i delikatnie wypalamy, aż do granicy zwilżenia. Po przypaleniu, krawędź kierujemy ku dołowi, i przejeżdżając po niej jakimś patyczkiem usuwamy resztki spalonego, kruchego papieru, tak aby nie zapaprać nimi mokrej części. Usuwamy resztki, żeby nam się później nie pobrudziło przez przypadek, poprawiamy nawilżenie i robimy to samo z kolejnymi krawędziami.
2. Kolor
Przepisów jak kolor kartki ze śnieżnobiałego zmienić na pożółkły jest kilka. Generalnie należy wymoczyć kartkę w jakimś barwiącym roztworze, np. w misce z bardzo mocną esencją gorącej herbaty albo z kawą a następnie pozwolić jej spokojnie wyschnąć.
3. Zwijanie się.

Jeśli chcemy żeby kartka samoistnie zwijała się w zwój, bierzemy pędzelek i naczynko z wodą i zwilżamy delikatnie całą powierzchnię kartki wodą, a następnie zwijamy i dajemy do wyschnięcia np. na kaloryfer. Po wyschnięciu kartka lekko się pofałduje będzie dążyć do kształtu jaki nadaliśmy jej gdy była mokra. Punkt ten wypada zrobić obowiązkowo jeśli pominęliśmy punkt 2 i kartka nie jest pofałdowana.
4. Spisujemy wiadomość
Najlepiej nie długopisem, lecz ołowkiem (węglem) lub najlepiej grubo piszącym piórem. Możemy sobie także zrobić pióro z dużego pióra ptasiego, np. gęsi, tak jak na rys.2.
Nasz list jest gotowy. Teraz tylko czekamy na sesję i wręczamy go graczom. Miłej zabawy.