Marek "Strzyga" Szubert

Karta Mistrza Gry

Dogłębnie komentować poniższego zbioru tabel chyba nie trzeba, gdyż jego forma mówi sama za siebie. Ale nie można przecie olewać Gości "Groty Cienia", bo każdy z nich jest na wagę złota. Dlatego też nie mogłem się powstrzymać od krótkiego komentarza.
Otóż moi mili, często podczas sesji mają miejsce zdarzenia, podczas których Mistrz Gry jest zmuszony do zajrzenia w statystyki bohaterów, w celu określenia pewnych niezbędnych, a czasem i ważących losy BG wniosków. Zazwyczaj w takich momentach zaczyna się robić zamieszanie, kiedy MG przerywa swą opowieść by zadać pytanie: A ile masz "WW"? Nie będę w tym momencie dawać tu nikomu rad w jaki sposób ma prowadzić sesje, ani jakich błędów ma nie popełniać, bo ten artykuł nie ma tego na celu, a poza tym jestem kiepskim MG, wiec i tak moje wskazówki były by mało przydatne.
Zamiast wskazówek, jak już sami widzieliście, pragnę przedstawić KARTĘ MISTRZA GRY. Szczerze powiedziawszy bardziej doświadczony MG stwierdzi w tym momencie, że niczym nowym tu nie błyszczę i będzie mieć w tym sporo racji. Nie zamierzam jednak podważać w tym momencie czyjejś opinii, tylko dopomóc tym, którzy nie mają czasu albo wizji na zrobienie podobnego skryptu, jaki wyżej się znajduje. Bo Karta mistrza gry, to nic innego jak skrypt w postaci skrótowych informacji na temat każdego bohatera. Taki właśnie skrypt, każdy z Was może sobie w dowolnym momencie ściągnąć i wydrukować.
Teraz może przejdę do krótkiego omówienia poszczególnych pozycji:
Tabela Współczynników
przedstawia wszystkie atrybuty "kostkowe" bohaterów; tabele podzielone są na cztery, a te na trzy części. Oznacza to, że karta może pomieścić informacje o czterech bohaterach. W rubryce "Bohater" wpisuje się imię postaci, a że jest tam dużo miejsca, to można jeszcze umieścić pomocnicze dane tj. profesja, wiek, wzrost, waga (tak jak i w poniższych tabelach). Podział wewnętrzny zajmuje trzy kratki. W nich kolejno umieszcza się charakterystykę podstawową bohatera, schemat rozwinięć, jak i charakterystykę aktualną (tak jak to jest na oryginalnej karcie do WFRP). Wówczas MG ma łatwy i szybki wgląd w statystyk BG.
Tabela Umiejętności
jej funkcjonowanie ma podobny cel, co poprzedniej, więc chyba nie trzeba się tu rozpisywać
Tabela Punktów Doświadczenia
Ta tabela umożliwia MG przydzielanie punktów doświadczenia na bieżąco w trakcie sesji. Może się tak zdarzyć, że MG zachwycony grą któregoś gracza da mu więcej punktów od razu, a gdyby robił to pod koniec sesji, mógłby po prostu ich ilość zaniżyć. Bo jednak "świeże" odczucia, są bardziej relatywne.
Tabela Przedmiotów
przynajmniej będziesz miał aktualny wgląd do sakiewek graczy.
Tabela Żywotności
tę tabelę można wykorzystać w ten sposób, iż odkreślając pionową kreską (od lewej patrząc) ilość oczek równą całkowitej liczbie Wt i Żyw określamy cyfrową wielkość tych atrybutów. Podczas gdy bohaterowie będą otrzymywać rany, ty będziesz odhaczać (od lewej) kolejne oczka przy Żyw i w ten sposób otrzymasz aktualny stan Żyw poszczególnego bohatera. Wartość Wt jest po to ażeby łatwiej obliczać zadany damage.
Tabela Punktów Przeznaczenia
jej wypełnienie polega na zamalowaniu odpowiedniej liczby oczek, odpowiadającej liczbie PP i odhaczaniu poszczególnych przy utracie tych że punktów.
Tabela Punktów Obłędu
mówi chyba sama za siebie, więc nie będę jej komentować .
I to by było na tyle z interpretacji powyższych zestawień tabel. Mam nadzieję, że wam się to przyda. Pozdrawiam:

Marek "Strzyga" Szubert

Kartę Mistrza Gry do wydrukowania (PDF rozmiar 35KB) znajdziesz tutaj.
 
 

Jak oceniasz ten artykuł?
[5/5] - Doskonały!
[4/5] - Niezły
[3/5] - Taki sobie
[2/5] - Słaby
[1/5] - Beznadziejny!
Twój komentarz:
Imię/Nick:      Mail:      Strona:
Powiadamianie o odpowiedzi.    (zabezp. przeciw robotom)
  zobacz wyniki
Poleć artykuł znajomemu
Do:
Wiadomość i podpis:
 

(C) Sasha, Gliwice 2001-2009. Wszystkie dokumenty w Grocie Cienia objęte są prawem autorskim. Publikowanie ich na innych stronach netu tylko za wyraźną zgodą autorów.