Poniższy tekst to tłumaczenie za zgodą autora, oryginał pochodzi ze strony Jonasa Steveruda i dostępny jest tutaj.
Pozwoliłem sobie przetłumaczyć tekst w całości na polski ponieważ uważam go za ciekawy i pożyteczny, jako dodatkową pomoc przy tworzeniu bohatera. Tekst pisany pochyłą czcionką, jak już pewnie zdążyliście zauważyć pochodzi ode mnie (Sasha), a nie od autora.
Jonas Steverud
(tłum. i uzup. : Maciej "Sasha" Zalewski)

Kwestionariusz: Tło i Osobowość postaci

Przedmowa

Rzeczy decydujące przy tworzeniu nowej postaci, to według mnie nie tylko stworzenie bohatera zgodnie z regułami systemu (a więc ustalenie współczynników, cech, ekwipunku itp.) ale także opracowanie tła postaci (historii, rodziny, znajomych) oraz (co może najistotniejsze) stworzenie dla postaci sensownej osobowości.
Gra rpg to nie tylko rzuty kośćmi. To przede wszystkim odgrywanie postaci. Dlatego też przygotowałem poniższy kwestionariusz, dotyczący tła (otoczenia i historii) a także osobowości Twojego nowo tworzonego bohatera. Kiedy pisałem ten materiał starałem się by był on w miarę uniwersalny, a w szczególności by nie wprowadzać żadnych detali charakterystycznych jedynie dla konkretnego systemu rpg. Jest on jednak nastawiony zasadniczo na konwencję fantasy. W rezultacie nie każde pytanie musi się stosować do Twojej postaci i świata w którym żyje.
Inspirację przy Tworzeniu tego kwestionariusza czerpałem z wielu różnych źródeł - nie będę ich tutaj wymieniał, bo i tak o części bym zapomniał. Gram w rpg odkąd skończyłem 10-ty rok życia i przez wiele lat kompletowałem listę, na podstawie której powstał ten kwestionariusz. Głowne źródło to gry rpg i artykuły w fanzinach. Ponieważ nie pamiętam ich wszystkich nie będę wspominał w ogóle. Tak więc własność prawa autorskich do poniższego kwestionariusza może być sprawą dyskusyjną.

Tło

Rodzina

W tym akapicie autor proponuje skomplikowane reguły ustalania wieku i ilości wszystkich krewnych. Ponieważ te reguły dotyczą tego samego co reguły zawarte w oficjalnej "Galerii Bohaterów" oraz wydaje mi się że te drugie są lepiej przemyślane, a ten fragment jest stosunkowo najsłabszy wg mnie, dlatego sugeruję pominięcie tego podrozdziału (Rodzina). Gwoli ścisłości jednak przetłumaczę go również:
W zależności od świata, jak i statusu społecznego bohatera, można przyjąć liczbę braci i sióstr jako rzut k20. Bogaty szlachcic raczej na pewno nie będzie mieć aż takiej ilości dzieci, ale u biednego wieśniaka jest to całkiem możliwe. Różnica wieku w latach pomiędzy bohaterem a każdym z jego braci i sióstr może być wyznaczona jako rzut k20, rzuć dodatkowo k6: wynik 1-3 oznacza młodszego/młodszą, 4-6 starszego/starszą niż BG. Dla rasy ludzkiej ok. 60% rodzących się stanowią chłopcy, a 40% dziewczynki, ale im wyższy wiek tym większe prawdopodobieństwo że chłopak umrze, wydaje mi się że powinno to być odzwierciedlone w składzie rodziny. Najmłodsze dziecko to prawdopodobnie chłopak, ale w wśród dzieci w wieku ok 10 lat lub więcej prawdopodobieństwo obu płci rozkłada się po równo 50%-50%.
Możesz spokojnie przyjąć, że niemal wszyscy bracia i siostry w wieku powyżej 20 lat są już żonaci/zamężne, co rodzi dodatkowe pytanie czy BG jest w związku małżeńskim czy też nie. A jeżeli nie, to dlaczego? Spróbuj napisać krótką historię dlaczego się nie ożenił. Jeśli się natomiast ożenił, możesz wykonać analogiczną procedurę, żeby sprawdzić wiek jego dzieci (bardzo prawdopodobne że doczekał się dzieci, bowiem jeśli zawarł małżeństwo to najprawdopodobniej po to żeby utworzyć rodzinę - a w to wchodzą również dzieci).
Wiek rodziców to 19 + wiek najstarszego dziecka + k6 lat. Matka jest zazwyczaj kilka lat młodsza od ojca (rzuć k4). Czy rodzice żyją czy już pożegnali się z tym światem?
Jeśli chodzi o resztę krewnych, jedyna granica to granica Twojej wyobraźni, zatem rzucaj koścmi, podejmuj decyzje aż do momentu kiedy będziesz miał dość, albo skończy Ci się papier aby ich wszystkich spisać.
Warto jednak odpowiedzieć sobie po tym wszystkim na parę pytań, mianowicie:
 • Jak bogata jest rodzina BG i jaki miało to na niego wpływ?
 • Czy brak pieniędzy rodziców spowodował to że stał się chciwy, a może pieniądze przelatują mu przez palce jak woda gdy tylko ma jakąkolwiek okazje by je wydać?
 • Czy jest zepsuty i przyjmuje że jest w stanie dostać wszystko czego tylko zapragnie, a może żyje niebywale skromnie nawet pomimo tego że posiada mnóstwo pieniędzy?
 • Czy jego rodzina jest wpływowa a może ludzie spluwają na widok BG?

Młodość (przeszłość)

 • Kto nauczył BG tego co wie i potrafi?
 • Co BG myślał o swoich nauczycielach, mistrzach?
 • Kto zapłacił za naukę, termin? Czy BG sam zapłacił swoją pracą czy też może naukę opłacił za niego ktoś z rodziny?
 • Czy zaprzyjaźnił się z kimś na śmierć i życie podczas dzieciństwa?
 • Czy zyskał jakichś sprzymierzeńców bądź napytał sobie wrogów? Jak są potężni? Co mogą dla niego zrobić by mu pomóc, bądź jak mogą mu zaszkodzić? Co są warci dla BG? Czy lekceważy ich a może jest gotów zareagować na ich najmniejsze skinienie?

Wygląd

 • Kolor włosów, oczu, skóry, brody, wąsów,
 • Wzrost, waga, wiek, budowa ciała, fryzura
 • Ubiór (kolor, wzór, tkanina, stopień zużycia)
 • Gdzie trzyma swój ekwipunek (zarówno rzeczy które zawsze ma przy sobie jak i inne rzeczy - nie zawsze warto nosić wszystko co się posiada przy sobie)

Osobowość

 • Jakie sprawia pierwsze wrażenie na ludziach którzy go spotykają?
 • Czy są jakieś oznaki, które go wyróżniają w szczególny sposób? (sposób ubioru ściśle podążający za modą, blizny, sposób zachowania, itp.)
 • Jakie ma nawyki, zarówno dobre jak i złe?
 • Jaką religię wyznaje?
 • Czym się kieruje? Co sprawia że jego życie ma sens, co go trzyma przy życiu? (miłość, zemsta, pieniądze, poszukiwania sensu życia, walka z kimś bądź czymś (dlaczego?))
 • Co jest wg niego ważne w życiu i o co warto walczyć? (prawa człowieka, zwalczanie biedy, 'ten kto umrze najbogatszy wygrywa')
 • Co jest przyczyną że jeszcze nie dopiął swoich celów życiowych? A może doznał już swojej 'Nirvany'?
 • Jakie są jego nałogi, dziwactwa?
 • Jakie są jego hobby, zainteresowania?
 • Jakie są jego poglądy w kwestii śmierci, mnichów, religii (zarówno wyznawanej jak i innych), fanatyków (zarówno religijnych jak i innych), podatków, władcy kraju, wpływów kościoła, itp.?
 • Święta jakich bogów/religii obchodzi? (nie muszą to być koniecznie święta religii którą wyznaje)
 • Czy pomoże komuś w potrzebie zawsze, czy tylko w pewnych wypadkach i dlaczego (nie)?
 • Czego nigdy by nie zrobił?
 • Czy mógłby zabić wroga, który się poddał? Czy w ogóle jest w stanie zabić kogokolwiek?
 • Czy złamie przyrzeczenie?
 • Czy jest lojalny wobec przyjaciół? Jak zareaguje gdy okaże się że go zdradzili? Czy będzie im nadal ufał?
 • Jakie obowiązki i prawa ma wg swojej własnej oceny wobec społeczeństwa? A także jakie wg niego prawa i obowiązki ma wobec niego społeczeństwo?
 • Jakie są jego poglądy nt społeczeństwa, jego tradycji i kultury?
 • Czy przestrzega prawa?
 • Jakie są jego poglądy nt innych ras, ich życia i dostatku? (Czy próbuje gnębić inne rasy a może po prostu "pilnuje własnego nosa"?)
 • Czy są jakieś mądrości, przysłowia, którymi stara się kierować?
 • Czy są jakieś rzeczy których się obawia? Czy ma jakieś słabości?
 • Jaka jest jego najbardziej wyróżniająca sie cecha fizyczna? Jak jego cechy wpływają na niego (np. czy czuje się zażenowany z powodu swojej ogromnej siły czy się nią chełpi nagminnie, gnębiąc słabszych od siebie?)
 • Czy były jakieś wyjątkowo traumatyczne bądź szczęśliwe wydarzenia w jego życiu i jakie odcisnęły na nim piętno? (zaraza, najpiękniejsza dziewczyna powiedziała: 'tak' na jego oświadczyny, cała rodzina zginęła na wojnie, umierał z głodu, itp.)
 • Jak łatwo wpada w gniew? Jak bardzo się denerwuje? (czy wpada zaraz furię z byle powodu, a może dusi swój gniew w sobie przez długie tygodnie?)

Rysy charakteru

Ogólne

optymista, pesymista, ciekawy, wścibski, naiwny, łatwowierny, podejrzliwy, uważny, pedantyczny, gwałtowny, wojowniczy, przenikliwy, bystry, przebiegły, szczery, uparty, zawzięty, twardogłowy, niechętny, konserwatywny, kapryśny, psotny, złośliwy, bezinteresowny, miły, dbały, odrażający, okrutny, nieczuły, ujmujący, fanatyczny, zjadliwy

Osobowość

skromny, szorstki, szczery do bólu, delikatny, egoista, arogancki, władczy, małomówny, elokwentny, dyplomatyczny, nieznośny, energiczny, bufon, wrogi, bezczelny, cichy, rozważny, taktowny, tajemniczy

Uczciwość

skrupulatny, prawdomówny, kłamca, honorowy, prawy, zakłamany, perfidny

Temperament

radosny, współczujący, litościwy, wrażliwy, pokorny, niefrasobliwy, przyzwoity, miły, przyjacielski, ponury, przygnębiający, nieczuły, gruboskórny, dumny, zarozumiały, w gorącej wodzie kąpany, drażliwy, surowy, opanowany, nerwowy

Skłonności

czuły, uprzejmy, dworny, pilny, pracowity, leniwy, filozof, twardo stąpa po ziemi, opanowany, współczujący, litościwy, zazdrosny, nieprzejednany, wierzący w siebie, pewny siebie, niepewny

Energia

leniuch, ospały, energiczny, tytan pracy

Odwaga

odważny, dzielny, bojaźliwy, szaleńczy, brawurowy

Etyka

esteta, normalny, amoralny, sadysta, cnotliwy, perwersyjny

Intelekt

wolno myślący, uważny, głęboko myślący, przeciętny, nie zna się na żartach

Religijność

religijny, pobożny, umiarkowanie, męczennik, bez uszanowania, ateista
 
 

Jak oceniasz ten artykuł?
[5/5] - Doskonały!
[4/5] - Niezły
[3/5] - Taki sobie
[2/5] - Słaby
[1/5] - Beznadziejny!
Twój komentarz:
Imię/Nick:      Mail:      Strona:
Powiadamianie o odpowiedzi.    (zabezp. przeciw robotom)
  zobacz wyniki
Poleć artykuł znajomemu
Do:
Wiadomość i podpis:
 

(C) Sasha, Gliwice 2001-2009. Wszystkie dokumenty w Grocie Cienia objęte są prawem autorskim. Publikowanie ich na innych stronach netu tylko za wyraźną zgodą autorów.