Maciej "Ariel" Radliński

Górnik

Przeglądając Grotę, napotkałem w jednym artykule Strzygi stwierdzenie "d*** Maryni obracana w krzaczorach przez krasnoludzkiego górnika". Jakże to, żeby w podręczniku WFRP nie było tak podstawowej profesji jak ta - tym samym dziękuję Strzydze za pomysł.

O krasnoludach można powiedzieć, że są oni przede wszystkim inżynierami ale i górnikami. Ale nie tylko w krasnoludzkich kopalniach, ale i wśród ludzi popyt na przedstawicieli tej profesji nie gaśnie. Szczególnie, że takie osoby są potrzebne nie tylko w kopalniach ale i np. kamieniołomach. Za cenę potu i krwi, pracując nierzadko od zmierzchu do świtu, swymi kilofami zamieniając ściany wykopalisk w cenny kruszec przyczyniają się nierzadko do utrzymywania się przy życiu przeróżnych osad i kupieckich faktorii żyjących z wydobycia. Najczęściej (żeby nie powiedzieć zawsze) to oni sami są ich mieszkańcami. Niekiedy do takiej pracy wykorzystuje się niewolników, którzy w ten sposób "odrabiają" swój wyrok. Wykwalifikowani górnicy jednak wciąż są potrzebni, szczególnie że wśród nich werbuje się także zarządców kopalń i podwładnych, choć u krasnoludów przebiega to w zupełnie inny sposób niż u ludzi. Jednakże ciężka praca jak i monotoność bardzo często skłaniają do szukania innego chleba - szczególnie kiedy zamykane są wyeksplatowane kopalnie czy nierentowne kamieniołomy.


Schemat rozwoju:
Sz WW US S Wt Żyw I A Zr CP Int Op SW Ogd
- +10 - +1 +1 +2 +10 - +10 - - +10 +10 -

Umiejętności:górnictwo, metalurgia, kamieniarstwo, widzenie w ciemności, bardzo silny, bardzo wytrzymały, broń specjalna - dwuręczna, tylko krasnoludy - 10% na teologię (Grungni)

Przedmioty: kilof, latarnia, zapas oliwy, hubka i krzesiwo, 10 metrów liny, specjalny ochronny kask

Górnikiem nie może zostać elf. Halflingi mają znacznie mniejszą szansę wylosowania tej profesji jako początkowej.
 
 

Jak oceniasz ten artykuł?
[5/5] - Doskonały!
[4/5] - Niezły
[3/5] - Taki sobie
[2/5] - Słaby
[1/5] - Beznadziejny!
Twój komentarz:
Imię/Nick:      Mail:      Strona:
Powiadamianie o odpowiedzi.    (zabezp. przeciw robotom)
  zobacz wyniki
Poleć artykuł znajomemu
Do:
Wiadomość i podpis:
 

(C) Sasha, Gliwice 2001-2009. Wszystkie dokumenty w Grocie Cienia objęte są prawem autorskim. Publikowanie ich na innych stronach netu tylko za wyraźną zgodą autorów.