Maciej "Ariel" Radliński

Kurier

Profesja gońca potrzebna jest wszędzie tam, gdzie trzeba przekazać jakąkolwiek wiadomość. Nieważne, czy tylko na drugi koniec ulicy, czy z Estalii do Kislevu. Jeżeli nie masz ze sobą ptaka pocztowego - musisz to zrobić sam. Lub zrobi to za ciebie goniec.

Wymyśliły to już krasnoludy (pewnie dlatego, że ptaki nie polecą podziemnymi korytarzami) i - co za tym idzie, wymyślili to też twórcy podręcznika WFRP, tworząc profesję "tylko dla krasnoludów". Tymczasem wszyscy potrzebują czasami usług gończych - czy to na polu bitwy zanieść wiadomość do sztabu, czy to po prostu zwykła poczta z życzeniami z okazji urodzin. Gońców potrzebujemy wszyscy. Zabierzmy krasnoludom monopol na tę profesję i stwórzmy jej odpowiednik. Aby odróżnić go od oryginalnej profesji gońca krasnoludzkiego, nazwałem go "kurier".

Inna rzecz, że w Starym Świecie istnieją semafory, które z niespotykaną szybkością potrafią przekazywać wieści na mile. Tyle tylko, że nie zawsze semafory działają (są uzależnione od pogody i nocy) i nie występują dokładnie wszędzie. By wiadomość trafiła do konkretnego adresta potrzebny jest kurier.

W tym miejscu nie widzę już powodów do rozpisywania się na temat pracy kurierów. Po prostu spotkać możemy ich wszędzie - pracują dla gildii, szlachty, wojska, poczty (gildii przewoźników, lub świątyń Abakira zapewne), również występują w załodze obsługi semaforów, wreszcie pracować mogą dla osób "prywatnych". Kurierami (zwykle w miastach) są najczęściej młodzi chłopcy, chętni do biegania i zarobienia kilku miedziaków. Na dalsze niebezpieczniejsze trasy, poza miasto i z ważniejszymi listami wysyłani są już znacznie bardziej doświadczeni kurierzy (poniższe statystyki dotyczą właśnie ich). Nierzadko takowi dostają jeszcze ochronę, przed napadającymi po drodze indywiduami.

Schemat rozwoju:
Sz WW US S Wt Żyw I A Zr CP Int Op SW Ogd
- +10 - - +1 +2 +10 - +10 - - - - -

Umiejętności:bardzo szybki, jeździectwo, szósty zmysł, ucieczka, uniki, wyczucie kierunku, 25% szans na bardzo wytrzymały

Przedmioty: koń wierzchowy z siodłem i uprzężą, specjalne lekkie, ale wytrzymałe buty, torba na ramię, 75% szans na liberię ze znakiem pracodawcy, róg powozowy, prowiant na K4 dni

Kurier jest podstawową profesją rangera.
 
 

Jak oceniasz ten artykuł?
[5/5] - Doskonały!
[4/5] - Niezły
[3/5] - Taki sobie
[2/5] - Słaby
[1/5] - Beznadziejny!
Twój komentarz:
Imię/Nick:      Mail:      Strona:
Powiadamianie o odpowiedzi.    (zabezp. przeciw robotom)
  zobacz wyniki
Poleć artykuł znajomemu
Do:
Wiadomość i podpis:
 

(C) Sasha, Gliwice 2001-2009. Wszystkie dokumenty w Grocie Cienia objęte są prawem autorskim. Publikowanie ich na innych stronach netu tylko za wyraźną zgodą autorów.