Maciej "Ariel" Radliński

Latarnik

Nie tylko w ruchliwych portach ale i w miejscach opuszczonych: na kamienistych klifach, na strzelistych wzniesieniach czy opuszczonych przylądkach - wszędzie tam, gdzie niebezpieczeństwo czyha na szlakach żeglownych i gdzie narażone są nań statki handlowe, przemytnicze czy strażnicze okręty patrolujące okoliczne wody - wszystkim im dedykowana jest służba samotnych osób, których zadaniem jest podtrzymywanie świateł latarni morskich. Budowle te to w wielu przypadkach solidne budynki, czasami jednak to po prostu platformy na drewnianym rusztowaniu, które muszą oprzeć się przybrzeżnym sztormom. W oszklonych pomieszczeniach co noc pali się ogień ostrzegający żeglarzy przed zdradliwymi skałami i mieliznami. Na dzikich nabrzeżach lampy sztormowe pełnią równie ważną funkcję. Nawigacja jest w dużej mierze uzależniona od latarni morskich, które stanowią punkty orientacyjne dla żeglugi przybrzeżnej. Latarnicy to osoby mieszkające w miastach lub wsiach przy których umieszczone są latarnie. Ich zadanie polegające na podtrzymywaniu światła jest niezwykle odpowiedzialne w miastach, gdzie ruch żeglugowy jest największy. Tam jednak gdzie latarnie umieszczone są z dala od wielkich miast są oni samotnymi stróżami narażonymi na ataki ze strony przygodnych bandytów lub nawet bestii zamieszkujących okoliczne lasy. Profesja ta nie jest tam popularna wśród młodych osób, zmuszonych do monotonnej pracy w jednym miejscu, nierzadko w ciężkich i niebezpiecznych warunkach. I tu i tu jednak wymaga się hartu ducha i odporności, aby wytrwale pełnić swoje obowiązki w nocy. Niedoceniani i niedostrzegani latarnicy decydują o szczęśliwym powrocie do portu każdego z wilków morskich.

Latarnik - profesja początkowa

Klasa zawodowa: ranger

Schemat rozwoju:
Sz WW US S Wt Żyw I A Zr CP Int Op SW Ogd
- - - - +1 - - - - - - +10 +10 -

Umiejętności: widzenie w ciemnościach, wiedza o rzekach, wspinaczka, 20% szans na pływanie, 10% szans na wyczucie kierunku

Przedmioty: hubka i krzesiwo, latarnia sztormowa, K6 butelek oleju

 
 

Jak oceniasz ten artykuł?
[5/5] - Doskonały!
[4/5] - Niezły
[3/5] - Taki sobie
[2/5] - Słaby
[1/5] - Beznadziejny!
Twój komentarz:
Imię/Nick:      Mail:      Strona:
Powiadamianie o odpowiedzi.    (zabezp. przeciw robotom)
  zobacz wyniki
Poleć artykuł znajomemu
Do:
Wiadomość i podpis:
 

(C) Sasha, Gliwice 2001-2009. Wszystkie dokumenty w Grocie Cienia objęte są prawem autorskim. Publikowanie ich na innych stronach netu tylko za wyraźną zgodą autorów.