Maciej "Ariel" Radliński

Alunka

bogini miłości, patronka zakochanych

Opis:

Alunka jest boginią miłości, ale szczególnie patronuje nieszczęśliwie zakochanym, gdyż sama została zrodzona ze złamanego serca: Jak głosi legenda, będąca elementem i tak prostej teologii religii Alunki, Ranald, który dołączył do grona bogów dzięki oczarowaniu Shallyi, stał się obiektem westchnień także innej boskiej postaci - Tamalki. Bogini sztuki posunęła się nawet do daru - najpiękniejszego własnego portretu - oby oczarować nim Ranalda. Bez skutku. Tchnienie niespełnionej miłości Tamalki ożywiło portret rodząc Alunkę. Bogini ta występuje w dwóch postaciach: Patronka Szczęśliwej Miłości i - jako przeciwieństwo - Pocieszycielka Złamanych Serc. Alunka jest przedstawiana jako ciemnoblondwłosa romantyczna dziewczyna zawsze radosna o dziewiczej urodzie - łagodnych rysach twarzy i delikatnej sylwetce. Często przedstawiana w tańcu z jemiołą w ręku (Patronka Szczęśliwej Miłości) lub z krwawiącą strzałą w ręku (Pocieszycielka). Związek z Tamalką czyni ją także patronką i natchnieniem dla dzieł o treści miłosnych i romantycznych.

Charakter:

dobry

Symbol:

Choć serce - jako klasyczny symbol miłości zarezerwowany jest Shallyi, bogini miłosierdzia to jednak chętnie kojarzy się z tym symbolem (jako przecież symbolem miłości) także i Alunkę. Jednak właściwym jej symbolem jest kwiat - czerwona róża lub biała lilia a także gałązka jemioły. Stąd jako podarunek, każda z tych trzech rzeczy stanowić może wyznanie miłości. Nieliczni kapłani nie posiadają żadnych szczególnych szat, przyjęły się natomiast atrybuty duchownych - najczęściej czerwona szarfa z wyhaftowaną różą. Natomiast dla przykładu w Estalii zwyczajowo dziewczęta ku czci bogini noszą lilię we włosach. Zaś jedna z gwiazd na staroświatowym niebie - Aluncaugun - symbolizuje łączność Tamalki z Alunką stworzoną przez boginię sztuki w mistyczny sposób.

Zasięg kultu:

Kult ma zasięg powszechny, ale Alunka generalnie nie jest uznawana przez teologów ani przez intelektualistów, a w niektórych miejscach jej kult nie jest formalnie zatwierdzony przez prawo. Alunka jest raczej bóstwem ludowym lub jest czczona, jako aspekt Tamalki - bogini sztuki romantycznej czy nawet Shallyi (z którą nie ma nic wspólnego) - bogini miłości. A jednak Alunka jest tak popularna, jak popularna jest miłość, czyli zapewne najbardziej ! Najbardziej oddanych wyznawców znajduje w młodych ludziach, żyjących na wsiach i artystach tworzących swe dzieła o miłości. Jest najbardziej ulubioną patronką młodzieży - zwłaszcza jako patronka pierwszej miłości no i jako ta, która pomaga odnaleźć właściwego partnera życiowego. Alunka nie ma stałych wyznawców - nie żyje się stale miłością, podobnie jak nikt nie będzie wiecznie cierpiał z powodu utraconej miłości (w końcu się zapewne zabije).

Świątynie:

Nie ma oficjalnych świątyń, podobnie jak jej kult nie posiada żadnej hierarchii - nie ma hierarchii kapłanów, nie ma też zbyt licznych zakonów Alunki ani jakichś służb i oddziałów religijnych. Kult nie ma poparcia w kręgach intelektualistycznych, lecz stanowi element kultury ludowej (jak stoi wyżej). Natomiast niezależnie od tego, są niewielkie malutkie świątynie w małych miasteczkach, a kapliczki znajdują się na wsiach, ale zawsze na uboczach, zakładane przez zakochaną młodzież i mają znaczenie symboliczne. Częstokroć są przesądami związanymi z obiektem miłości - lilia rosnąca na grobie zmarłego obiektu miłości, czy jemioła zakopana pod drzewem pierwszego spotkania z oblubienicą ma zapewnić pomoc lub pocieszenie bogini w upadkach i wzlotach miłosnych... Alunka wysłuchuje też próśb i modlitw w świątyniach Tamalki, z czego korzystają najczęściej mieszczanie. Co do kapłanów Alunki, to są oni wędrownymi duszami, których główną ideą jest czynić i szerzyć szczerą, prawdziwą miłość. Kapłani Alunki udzielają ślubów małżeńskich (patrz: błogosławieństwa, niżej).

Przyjaciele i wrogowie:

Kult Alunki jest wspomagany przez wyznawców jej rodzicielki, Tamalki, także przez leśne elfy, które przyrównują Alunkę do swej romantycznej patronki, Allyif oraz halflingi kojarzące Alunkę z Suliwią (halflińska bogini miłości i płodności). Do religii Alunki żywią też sympatię wyznawcy Shallyi a do Alunki Pocieszycielki - także i Dalai. Ponadto Alunka sprzyja wyznwcom każdej religii (ale conajmniej neutralnej), neutralnie kult odnosi się do gburowatych krasnoludów, którzy "tacy już są", a jego wrogami są nadęci i bufonowaci intelektualiści, Inkwizycja (kapłaństwo Alunki jest gdzieniegdzie niszczone przez nią jako profanacja urzędu religijnego), a także czcziciele "brudnej miłości" (rajfurzy, prostytutki). Jednakże dotyk miłości (więc i Alunki) może odczuć każdy - Alunka otwiera się na wszystkich. A zresztą, czy można wyeliminować miłość z życia ?

Dni świąt:

Największym świętem jest pierwszy dzień wiosny - jak u Tamalki. Alunka Pocieszycielka odbiera zaś największą cześć pierwszego dnia jesieni. Panuje duża dowolność co do czczenia takich rocznic jak: pierwsze spotkanie, powiedzenie TAK (zaręczyny), zawarcie małżeństwa, śmierć ukochanej / ukochanego, zerwanie...

Wymagania kultu:

Żadnych, TO się po prostu czuje. Najczęściej duchownymi kultu zostają romantycy, którzy niczego od życia nie oczekują. Kult jest otwarty dla obu płci.

Przykazania:

  1. Nie odmawiaj rad i pomocy w miłości.
  2. Nie odmawiaj prośbie o ślub dwojga zakochanych
  3. Pielęgnuj więź narzeczeńską i małżeńską,
  4. Pociesz każdego ze złamanym sercem, podnoś na duchu,
Kapłanom nie wolno też zabijać, chyba że w samoobronie.

Używane czary:

Magia prosta, ale także i takie czary wojenne jak: cień rozpaczy, entuzjazm, wywołanie niechęci, ale także i czary kapłańskie (magia kapłańska już wkrótce na stronie GrotaCienia).

Umiejętności:

Alunka obdarza umiejętnościami: urok osobisty, uwodzenie, muzykalność, śpiew - przydatne przecież w głoszeniu ideałów miłości.

Próby:

Alunka uczy i oczekuje przezwyciężenia przeszkód miłości, miłość powinna tryumfować ponad wszystkim, ma budować i łączyć. Szczęśliwa miłość czyni szczęśliwym. Ale przeszkodą miłości jest też jej brak. Alunka wychodzi naprzeciw szczęśliwie i nieszczęśliwie zakochanym. I tego oczekuje od kandydatów. Przykłady: doprowadzenie do ślubu wbrew woli rodziców zakochanej pary, odwiedzenie od samobójstwa kogoś ze złamanym sercem, a nawet zeswatać tutejszą baronową z...

Błogosławieństwa:

Alunka błogosławi w kontaktach międzyosobowych, szczególnie z przeciwną płcią (Ogd). Małżeństwa zawarte przed takim każdym kapłanem Alunki będą cieszyć się szczęściem i pomyślnością, tak długo, jak długo będą istniały więzi miłości między małżonkami.
 
 

Jak oceniasz ten artykuł?
[5/5] - Doskonały!
[4/5] - Niezły
[3/5] - Taki sobie
[2/5] - Słaby
[1/5] - Beznadziejny!
Twój komentarz:
Imię/Nick:      Mail:      Strona:
Powiadamianie o odpowiedzi.    (zabezp. przeciw robotom)
  zobacz wyniki
Poleć artykuł znajomemu
Do:
Wiadomość i podpis:
 

(C) Sasha, Gliwice 2001-2009. Wszystkie dokumenty w Grocie Cienia objęte są prawem autorskim. Publikowanie ich na innych stronach netu tylko za wyraźną zgodą autorów.