Maciej "Ariel" Radliński

Betamoranie

Opis:

Betamorianie są uważani za odłam kultu Boetitii potwierdzający naukę o boskim macierzyństwie Boetitii. Centralną część głoszenia sekty jest tzw. Teoria Koła Życia (Teoria Circulis Vitae) mówiąca że wszelkie życie bierze swój początek od Boetitii a swój koniec zawsze ma w bogu śmierci (Potocznie streszczane jest to w słowach "od matki do syna").

Historia i źródła:

Sekta Betamoran powstała w roku 2331 KI w Gisereaux, w Bretonii a jej twórcą był Jacques Dileveaux, teolog, wyznawca Morra, który wysunął tezę kosztującą go ekskomunikę o boskim macierzyństwie Boetitii. Pierwszym ośrodkiem sekty było środowisko szpitalne Boetitii w Gisereaux, wydalony przez władze zakonne Deliveaux przeniósł się ze swą nauką do Quanelles, gdzie podpadł hierarchom kultów Vereny i Morra. Skazany za bluźnierstwo na okaleczenie stracił język, wkrótce potem wycofał się oficjalnie z życia sekty. Sama organizacja nie rozgłaszała głośno swych poglądów co pozwoliło "w ciszy" rozwinąć się na tyle że po dziś dzień jej zasięg daje jej prym wśród popularności teologicznej. Korespondując z przyjaciółmi z Gisereaux Jacques Deliveaux był świadkiem rozwoju swej nauki. Zmarł spokojnie w roku 2368 w Quanelles.

Zasięg działania:

Obecnie sekta jest popularna wśród niewielkiego procentu ludności - głównie wyznawców Morra i Boetitii oraz religii przyjaznych - w Bretonii a także w Tilei, Marienburgu, Jałowej Krainie oraz w zachodnim Imperium i północnej Estalii. Betamoranie to w dużej mierze teoretycy - stąd też najpowszechniejsze profesje to np. bakałarze, lecz nie brakuje w ich szeregach guwernantów, wychowawców i przedstawicieli innych profesji. Nauka jest przenoszona przez nawróconych do sekty wyznawców zarówno Morra jak i Shallyi jak i przede wszystkim Boetitii. Członkowie przekonani o swoich racjach rozsiewają je odważnie w świecie zmonopolizowanym przez religie klasyczne i wbrew powszechnym światopoglądom i Inwizycji działającej aktywnie w wielu miejscach głoszenia nauk sekty.

Struktura i organizacja:

Środowiskami sekty są przede wszystkim prywatne miejsca spotkań wyznawców związanymi z ośrodkami leczniczymi Boetitii. Taki zbór nie jest zhierarchizowany aczkolwiek na jego czele stoi ktoś uczony, starszy wiekiem, zaś zaplecze teologiczne to zazwyczaj osoby zaznajomione z kultem i teologią Boetitii - jako najbliższe ideologii Betamoran.

Przyjaciele i wrogowie:

Wyznania najbardziej zainteresowane Betamoranami: Morr, Boetitia i Shallya wspólnie i oficjalnie potępiają Betamoran otwierając tym samym wpływy innych religii. Boetitia i pośrednio Shallya mają wiele wspólnego z ideologią sekty stąd też te kulty nie czynią nic, co miało by zlikwidować Betamoran. Wyznawcy Morra natomiast surowo traktują sekciarzy, szczególnie tych, którzy rekrutują się spośród Morrytów. Konferencja Trzech Kultów z 2466 roku co prawda potępia Betamoran, lecz jednocześnie zaakceptowała kompromisowo najważniejszą formułę sekty "od matki do syna", przez co data ta jest jednocześnie tryumfem samych Betamoran.

Dni świąt:

Betamoranie czczą rocznicę własnych urodzin, urodzin ich matek, lub zamiast tego pierwszy dzień roku, a niezależnie od tego - także uroczystości pogrzebowe (zgodnie z tradycją Boetitii, Shallyi i Morra), a to wszystko zgodnie z Teorią Koła Życia. Niezależnie od tego świętami nakazanymi są dzień 27 Pflugzeita (urodziny założyciela sekty, Jacquesa Delivieaux) jako Dzień Wdzięczności za Życie oraz 5 Jahrdrunga - oficjalna data "potwierdzenia Teorii Koła Życia" przez trzy kulty.

Ważne miejsca / obiekty:

Nie ma ważnych miejsc dla Betamoran, natomiast najważniejszą księgą jest spisana w klasycznym "Teoria Circulis Vitae" będąca podstawą teologii Betamoran. Autorem jest bretoński skryba, niejaki Jacques Boetamorus, oczywiście zagorzały Betamorianin. Prawdziwe imię i nazwisko pisarza nieznane. Dzieło powstało w Quanelles.

Wymagania:

Do Betamoran może wstąpić każdy, kto uznaje racje Teorii Koła Życia. Nie powinna być to jednakże osoba o charakterze złym lub chaotycznym, ani żadna nastawiona na celowe zabieranie innym życia.

Nakazy:

Najważniejszym nakazem jest chronienie i szanowanie życia, zwłaszcza w Dzień Wdzięczności za Życie.

Nauka - ważniejsze punkty:

  1. Każde życie dawane jest przez Boetitię a jego kres u Morra
  2. Życie jest darem Bożym i jako takie nie może być odbierane przez nikogo innego
  3. Narodziny są świętem, kiedy bogini Boetitia daje życie
  4. Pogrzeb jest świętem, kiedy dusza zwracana jest Morrowi zgodnie z jej przeznaczeniem

Próby:

Żadnych konkretnych prób, ale osoby które postępują niezgodnie z ideologią Betamoran (nie szanują życia, bluźnią przeciw Morrowi / Boetitii, itp są usuwane z szeregów sekty po otrzymaniu upomnienia czy nagany).

Umiejętności:

O ile sekta jest otwarta na wewnętrzne kontakty i wzajemną pomoc, to jednak trudno o jakieś sztandarowe umiejętności właściwe dla jej członków.
 
 

Jak oceniasz ten artykuł?
[5/5] - Doskonały!
[4/5] - Niezły
[3/5] - Taki sobie
[2/5] - Słaby
[1/5] - Beznadziejny!
Twój komentarz:
Imię/Nick:      Mail:      Strona:
Powiadamianie o odpowiedzi.    (zabezp. przeciw robotom)
  zobacz wyniki
Poleć artykuł znajomemu
Do:
Wiadomość i podpis:
 

(C) Sasha, Gliwice 2001-2009. Wszystkie dokumenty w Grocie Cienia objęte są prawem autorskim. Publikowanie ich na innych stronach netu tylko za wyraźną zgodą autorów.