Maciej "Ariel" Radliński

Filugk

patron błaznów i cyrkowców

[czytaj: Filug lub Filuk]

Opis:

Filugk jest patronem mało interesującej dziedziny działalności publicznej - mianowicie jest opiekunem tych, którzy ciężką pracą i trudem zarabiają na chleb w dość oryginalny sposób - zabawianiem. Stąd też Filugk ogólnie uznawany też jest za dawcę poczucia humoru i ogólnie za tego, który obdarza dobrą zabawą. Przedstawiany jako młody człowiek - mężczyzna w kolorowych szatach, wiecznie uśmiechnięty, w błazeńskiej czapce i z berłem w ręce. Uznawany za brata Ranalda.

Charakter:

neutralny (ale sprzyja osobom dobrym)

Symbol:

Symbolem Filugka jest jeden z jego atrybutów: czerwona, błazeńska czapka lub złote berło. Symbol ten przedstawiany może być w dowolny sposób. Także w formie gestu przypominający wojskowy salut (oczywiście koniecznie z uśmiechem na twarzy). Nie można się wypowiadać o strojach kapłanów, gdyż takowe po prostu nie istnieją.

Zasięg kultu:

Religia Filugka jest niesiona przez popularną w miastach religię jego brata, Ranalda. Wraz z nim jest więc Filugk czczony w miejskich społeczeństwach przez łotrów trudniących się zabawianiem (między innymi) ludzi. Chetnie czczony jest odważnie przez tych błaznów czy cyrkowców którzy zarabiaja na dworach magnackich - korzystając z tolerowania takowego kultu przez przełożonych. Cześć mu oddają także wędrowni przedstawiciele tych profesji na całym Starum Świecie oraz niektórzy żebracy. W przeciwieństwie do kultu Ranalda, religia jego brata jest powszechnie znana jako nieszkodliwa dla prawa i jest jako taka tolerowana za wyjątkiem miejsc gdzie na takie nie ma miejsca - głównie autonomiczne warownie i fortece - szczególnie na północy Imperium i w Kislevie, oraz w Norsce gdzie "nie ma znawców dobrego humoru" - powiadają zwolennicy boga dobrego humoru.

Świątynie:

Filugk nie posiada świątyń, choć jego wyznawcy dbają o nieliczne kapliczki - najpopularniejszymi są składane kapliczki w malutkich namiotach wędrujące z trupami aktorskimi lub cyrkowymi. W miejscach gdzie stale rezydują "uśmiechnięci artyści" znajdują się symboliczne kapliczki w domach, zaułkach czy innych lokalach. Jedna z najwiekszych (ale nie centralna) "świątyń" to gospoda "Królestwo Filugka" w Bissingen - nieodpodal Nuln. Nie istnieje w religii Filugka kapłaństwo, co jest doskonałe w skutkach, gdyż nie ściąga na kult gniewu innych, wynikającego z "obrazy stanu duchownego". Przełożeni kultu są wybierani spośród najpopularniejszych (najwybitnijeszych !) w danym mieście wyznawców.

Przyjaciele i wrogowie:

Kult Filugka cieszy się zażyłymi związkami z kultem Ranalda. Między obiema panuje ścisła harmonia i współpraca polegająca na wzajemnej ochronie i wspomaganiu się. Wyznawcy Filugka mogą liczyć na sympatię religii Tamalki. Niektóre religie - głównie wyznawcy Raola i Vereny - traktują Filugka jako kpinę, czym się podwładni tego ostatniego raczej nie przejmują.

Dni świąt:

Każdy dzień, szczególnie wieczór jest okazją do świetowania i dobrej zabawy, ale przedewszystkim jest nim każdy festag (8. dzień tygodnia).

Wymagania kultu:

Do kultu nie może przystąpić osoba o charakterze złym lub chaotycznym. Nie może być to jednak z drugiej przeciwnik religii Ranalda. Niechętnie są widziani uczeni i elfy - kojarzone z zadufaniem i nie zniżające się do ulicznego błaznowania. Takie osoby muszą w dowolny sposób udowodnić swą chęć przynależenia do grona poddanych Filugka.

Przykazania:

Wybrani na przełożonych kultu mają powinność dbania o rozwój rzemiosła cyrkowo - błazeńskiego, przyjmują skargi i organizują rozwiązywanie problemów, decydują o przeniesieniu kapliczek, rozstrzygają spory między wyznawcami Filugka. Innymi pomniejszymi obowiązkami jest np. wypicie pierwszego pucharu wina - i rozpoczęcie dobrej zabawy.

Używane czary:

Kult Filugka nie korzysta z magii, ale bóg błaznów patrzy przychylnie na iluzjonistów, o ile takowi są wyznwcami. Błogosławi ich bonusami ułatwiającymi rzucanie czarów pod warunkiem że nie są to czary raniące fizycznie. Wyznawcy Filugka (jacykolwiek) mogą pod tymi samymi warunkami uczyć się magii iluzyjnej. Niezależnie od tego istnieją niektóre czary własne.

Umiejętności:

Podstawą praktykowania kultu Filugka jest znajomość umiejętności: szyderstwo, naśladownictwo, gadanina, akrobatyka, żonglerka, człowiek - guma, mimika, komedianctwo i podobne.

Próby:

Kult Filugka nie nakłada prób. Należy mieć po prostu dobry i zdrowy humor.

Błogosławieństwa:

Filugk dodaje modyfikatory do prób rozbawienia innych osób, prób zatrudnienia związanymi z wykonywaną profesją a niezależnie od tego napawa swego wyznawcą prawdziwą radością życia - wolnym w miarę możliwości od trosk i problemów.
 
 

Jak oceniasz ten artykuł?
[5/5] - Doskonały!
[4/5] - Niezły
[3/5] - Taki sobie
[2/5] - Słaby
[1/5] - Beznadziejny!
Twój komentarz:
Imię/Nick:      Mail:      Strona:
Powiadamianie o odpowiedzi.    (zabezp. przeciw robotom)
  zobacz wyniki
Poleć artykuł znajomemu
Do:
Wiadomość i podpis:
 

(C) Sasha, Gliwice 2001-2009. Wszystkie dokumenty w Grocie Cienia objęte są prawem autorskim. Publikowanie ich na innych stronach netu tylko za wyraźną zgodą autorów.