Maciej "Ariel" Radliński

Molfadran

bóg strażników i wart

Opis:

Molfadran, surowy patron wartowników, mytników, strażników to jednym słowem boski gwarant stabilizacji porządku i prawa na terenach zamieszkanych przez jego gorliwych wyznawców, którzy chętnie obierając jedną z wyżej wymienionych profesji są oddani pilnowaniu porządku w swych środowiskach. Molfadran jest przedstawiany jako dostojny przystrzyżony meżczyzna w zbrojnym mundurze.

Charakter:

neutralny, sprzyjający osobom praworządnym.

Symbol:

Symbolem Molfadrana jest duża, zdobiona halabarda, której ostrze zdobi tarcze i mundury elitarnych oddziałów kultu. Kapłani noszą czerwone, krótkie habity (do kolan) ze spodniami czerwonego munduru pod spodem. Całości dopełnia szeroki czarny pas (na habicie i pod nim), czarny symbol na piersi (starsi kapłani srebrny i złoty) i okute czarne buty.

Zasięg kultu:

Kult nierozerwalnie uczestniczy w codzienności podległych mu profesjach: straży miejskiej, wartoników i służb porządkowych. Oddają się mu cześć na całym świecie strażnicy miejscy i gwardziści oraz niektórzy żołnierze.

Świątynie:

Świątynie Molfadrana to masywne budynki dzielone na dwie części - do pierwszej, zewnętrznej ma wstęp każdy, ale część wewnętrzna już bywa czasami zamykana na czas szczególnych uroczystości, choć oczywiście są też i takie ceremonie, na których mile widziany jest każdy - m.in. przyjęcie nowych strażników miejskich, które w świątyni odbywa się z wielką pompą. Szczególnie ładnym widowiskiem są zmiany wart przed wrotami świątyni. Świątynie najczęściej znajdują się przy głównych kwaterach Straży Miejskiej, a warty przy niej może trzymac tylko właśnie ta Straż. W miejscowościach gdzie trudno o taką straż przez stróżów miejskich znajdują się kapliczki. Powinna być przynajmniej jedna w miejscach, gdzie służy Straż Miejska. Molfadranowi są poświęcane także wszystkie bramy miejskie, stróżówki, wartownie, rogatki, śluzy mytnicze i komisariaty. Stosownym materiałem obrazującym życie Straży Miejskiej jest stosowny artykuł w dziale Profesje.

Przyjaciele i wrogowie:

Kult Molfadrana popierają przede wszystkim kapłani i osoby oddane Myrmidii, Ulryka i Abakira. W przypadku tego ostatniego, oba kulty dopełniają się, gdyż niektórzy strażnicy dróg i mytnicy współpracujący z siłami porządkowymi w miastach są sługami właśnie Abakira. Z tej też racji - wpływu dziedziny kultu Molfadrana w miastach - kulty rodziców Abakira - Raola i Noiry także darzą sympatią boga straży. Spięcia zdarzają się z religiami negujących istnienie i pracę Straży Miejskich - głównie Ranalda a także z kultem Darnagii. Niezależnie od tego przeciwnikami surowego Molfadrana są wszystkie kulty zdelegalizowane na danym terenie (w danym mieście). Pozostałe kulty są w stosunku doń neutralne. W niektórych rejonach (prowincjach Imperium) hierarchia Molfardana prowadzi rejestry zdelegalizowanych stowarzyszeń.

Dni Świąt:

Takimi są okoliczności wydarzające się w Straży: dzień przyjęcia nowych ludzi do Straży, dzień ustanowienia nowego komendanta Straży, itp. Z wielką pompą odbywają się nabożeństwa pogrzebowe (niezależnie od ceremonii ku czci Morra) i dziękczynne. Indywidualnymi świętami są rocznice służby w Straży. Strażnicy od stopnia sierżanta włącznie w dół mają przywilej warty przy świątyni w tym czasie.

Wymagania kultu:

Do nowicjatu przyjęta może być osoba dowolnej rasy i o charakterze minimum złym, która służąc w Straży Miejskiej otrzymała stopień przynajmniej kaprala. Okres służby rekruta i funkcjonariusza jest uznawany za próbę. Należy awansować przynajmniej na sierżanta lub zasłużyć w inny sposób na awans w hierarchii kapłańskiej by zostać kapłanem. Wybór do nowicjatu musi zatwierdzić kapitan za zgodą komendanta.

Przykazania:

Należy pilnować i przestrzegać przykazań strażników odnoszących się do pilnowania porządku na ulicach, z tymże w przypadku duchownych te pilnowanie dotyczy nie tylko siebie ale i strażników i obywateli. Należy donosić Straży o wszelkim łamaniu prawa, organizować stosowne ku temu akcje oraz współpracować dla tego celu z władzami, okazując stosowną wyrozumiałość i aprobatę dla ich wkładu w życie miasta. W ten sposób zjednoczone na całym świecie duchowieństwo Molfadrana przyczyniać się w ten sposób ma do zjednoczonego porządku w miastach Starego Świata.

Używane czary:

Kapłani Molfadrana mogą używać wszelkich czarów wojennych i własnej magii kapłańskiej.

Umiejętności:

Molfadran może obdarzać umiejętnościami przede wszystkim przydatnymi na służbie na ulicach: rozbrajanie, uniki, silny cios, celny cios, bijatyka, autorytet.

Próby:

patrz Wymagania kultu.

Błogosławieństwa:

Molafdran błogosławi podwyższając przede wszystkim WW, S, I, A, CP, Ogd. Istnieje poza tym większa szansa na pomyślniejsze spełnienie powierzonych obowiązków i zleceń.
 
 

Jak oceniasz ten artykuł?
[5/5] - Doskonały!
[4/5] - Niezły
[3/5] - Taki sobie
[2/5] - Słaby
[1/5] - Beznadziejny!
Twój komentarz:
Imię/Nick:      Mail:      Strona:
Powiadamianie o odpowiedzi.    (zabezp. przeciw robotom)
  zobacz wyniki
Poleć artykuł znajomemu
Do:
Wiadomość i podpis:
 

(C) Sasha, Gliwice 2001-2009. Wszystkie dokumenty w Grocie Cienia objęte są prawem autorskim. Publikowanie ich na innych stronach netu tylko za wyraźną zgodą autorów.