Maciej "Ariel" Radliński

Kalendarium


Ten rozdział jest oparty o podręcznik WFRP. Wedle historii ludzkości w nim zawartej w całym Starym Świecie funkcjonuje kalendarz Imperium (KI), wedle którego jest rok 2512. Zasadniczo nic (przynajmniej wśród tekstów które znam) nie zaprzecza temu, z czego wynika, że cały kontynent respektuje kalendarium imperialne. Jest to usprawiedliwone, gdyż Sigmar Młotodzierżca zjednoczył Imperium nie tylko na obecnych ziemiach tego państwa ale i na całym północnym Starym Świecie (tak mówi podręcznik). Stąd też Kislev i Bretonia - obecnie zajmujące te tereny mogły je przejąć wraz z panującym nań kalendarzem.

Jednakże podręcznik akcentuje ważne momenty z życia tych narodów, które świetnie nadawałyby się na ważne wspomnienie państwowe - mianowicie mowa tu o założeniu Kislevu i założeniu Bretonii. Oba momenty świetnie nadają się na początek rachuby kalendarza wedle zachcianek niepodległych państw. Poniżej zawarta jest propozycja kalendarza wszystkich trzech krain. Wydaje mi się, że warto wprowadzić, gdyż urozmaica ona nieco klimat świata oraz nie narusza rażąco zasad z podręcznika.

  Imperium Bretonia Kislev
Rok dziś: 2512 1430 751

Początki datowania: Sigmar Młotodzierżca jednoczy i zakłada Imperium. Guilliame Barbenoire finalizuje wyprawę zdobywczą, kładącą podwaliny pod państwowość Bretonii. Początek panującej dynastii Nomadzcy tubylcy ustanawiają swe królestwo, oddzielając się od Imperium.

Ważniejsze wydarzenia (wybrane): 0 -1082 -1761
Sigmar Młotodzierżca jednoczy i zakłada Imperium (początki datowania wedle KI)
około 500 około -500 około -1200
Początki rolnictwa w Starym Świecie - powstaje dużo obecnych osiedli.
1001 -81 -760
Halflingi osiedlają się w Stirland na mocy edyktu imperatora Ludwiga Wspaniałego. Założenie Krainy Zgromadzenia.
1082 0 -679
Za rządów imperatora Borysa Nieudolnego, Guilliame Barbenoire finalizuje wyprawę zdobywaczą zainicjowaną 70 lat wcześniej przez swego dziadka, Gillesa le Breton. Założenie Monarchii Bretonii ze stolicą wtedy w Gisereaux. (początki datowania wedle kalendarza bretońskiego)
około 1400 około 300 około -400
Koczowniczy lud, Gospodarowie zasiedlają przyszły Kislev (właśnie oni staną się twórcami państwowości tego regionu)
1761 679 0
Gospodarowie ustanawiają swe państwo korzystając z chwili nieuwagi zmąconej wewnętrznymi konfliktami Imperium (początki datowania wedle kalendarza kislevskiego).
2303 1221 542
Magnus Pobożny w sojuszu z Carem Kisleva odpiera inwazję Chaosu w Kislevie.
2429 1347 668
Niepodległa Jałowa Kraina ogłasza swą secesję od Imperium.
2502 1420 741
Karl - Franz I zostaje cesarzem Imperium.
 
 

Jak oceniasz ten artykuł?
[5/5] - Doskonały!
[4/5] - Niezły
[3/5] - Taki sobie
[2/5] - Słaby
[1/5] - Beznadziejny!
Twój komentarz:
Imię/Nick:      Mail:      Strona:
Powiadamianie o odpowiedzi.    (zabezp. przeciw robotom)
  zobacz wyniki
Poleć artykuł znajomemu
Do:
Wiadomość i podpis:
 

(C) Sasha, Gliwice 2001-2009. Wszystkie dokumenty w Grocie Cienia objęte są prawem autorskim. Publikowanie ich na innych stronach netu tylko za wyraźną zgodą autorów.