Marek "Strzyga" Szubert
Steinerberg
Historia
Osada Steinerberg powstała ok. Anno Sigmaris 2318. Jej założycielem był Martin Steiner. Na początku w Steinerbergu, składającym się z farmy i zajazdu, zbudowanych przez wyżej wzmiankowanego człowieka, zamieszkiwało 35 osób.
Przez kilka następnych lat na owe ziemie zaczęło przybywać coraz więcej rolników i górników. Spowodowane to było kilkoma czynnikami. Pierwszy z nich, to bardzo przyjazne warunki do uprawy ziemi, a drugi to odkrycie w pobliskich wzgórzach złóż czarnej i czerwonej skały.
Około roku 2400 Steinerberg przeobraził się w dużą wieś, a liczba jego mieszkańców wynosiła wówczas 297. Przez następne 85 lat ludzie coraz liczniej przybywali na te tereny aż w końcu Steinerberg pozyskał sobie miano miasteczka (które zamieszkiwało wówczas 612 osób).
Jak każde miasto, tak i Steinerberg ma ciemne strony zapisane w jego historii. W 2501 roku miasto zaatakowała dziwna zaraza. Na początku ludzi ogarnęła panika. Jednak szybka interwencja władz spowodowała że zaraza w mgnieniu oka przeobraziła się w historię. Jak się później okazało, była to tzw. Gnilizna Starego Króla, zwana także Zgnilizną Nurgla, jednak została zwalczona przez kapłanów Shallyi i Morra. Od tamtego czasu jednak do Steinerbergu nie napływają nowi osadnicy.
Steinerberg dzisiaj
Obecnie Steinerberg ma 427 mieszkańców, którymi zarządza burmistrz Verner Faussmann oraz trzech radnych: Rudger Voontz, Joachim Berrger i Helmut Jagger.
Wydobycie czarnej i czerwonej skały w pobliskich kopalniach znacznie spadło po ostatnim zdarzeniu, które wywołało nie lada zamieszanie w okolicznej społeczności. Choć ostatnio jeden z szybów ponownie uruchomił pewien szlachcic z Middencheim - Axel von Calderon i wszystko na to wskazuje, że wydobycie wróci do normy.
Jeśli chodzi o kwestię dochodów miasta, to czerpie je ono przede wszystkim ze sprzedaży wyżej wzmiankowanych kruszców, hodowli bydła, rolnictwa i przeróbki drewna.
Steinerberg nie posiada murów obronnych, ponieważ nie ma możliwości i potrzeby zbudowania takowych. Nie ma możliwości, dlatego, iż Steinerberg, jak każda prowincjonalna pipidówa, jest cholernie niesymetryczny i miejscami domostwa stoją niemalże w lesie. Nie ma potrzeby, ponieważ okolica jest dobrze strzeżona przez oddziały strażników miejskich i strażników dróg.
Położenie
Steinerberg leży ok. 30 mil od Middenehim nieopodal głównego traktu Altdorf-Middenheim.
Plan Miasta i Okolic
Almanach Steinerbergu
(numery odpowiadają lokacjom zaznaczonym na planie)
1. Jest to świątynia Morra z cmentarzem i kompleksem mieszkalnym. Mieszka tutaj opat Zigismund Hörn, kapłan Morra Alexander Schwarz i pięciu mnichów. Opat cieszy się dość sporym poważaniem wśród tutejszego społeczeństwa. Codziennie wieczorem odbywają się w klasztorze nabożeństwa.
2. Rogatka. Jest miejscem gdzie przebywa 7 strażników dróg i ich przełożony - sierżant Martin Allers. Mieszkańcy Steinerbergu nie muszą płacić podatku drogowego, ponieważ wszyscy strażnicy mieszkają w tym mieście.
3. Jest to strażnica gdzie pracuje na dwie zmiany po czterech strażników miejskich ze Steinerbergu. Mają oni za zadanie chronić mieszkańców pobliskich wiosek przed ewentualnym niebezpieczeństwem oraz patrolować okolice.
4. Farma. Jej założycielem jest Axel von Calderon, który jest mieszkańcem Middenheim. Obecnie zastępuje go Adam Biggers. W owej farmie zatrudniana jest dość spora ilość mieszkańców Steinerberga.
5. Stadnina Voontzów. Można tu sprzedać, kupić, czy wypożyczyć konia. W stadninie znajdują się 3 wierzchowce, 2 muły, 5 koni pociągowych i 1 rumak. Voontzowie to jedna z najzamożniejszych rodzin miasteczka. Właścicielem jest Rudger Voontz, który ponadto jest radnym miasteczka.
6. Garnizon. Przebywa tu 15 strażników oraz budzący respekt mieszkańców sierżant Michael Schumacher. Jest to typowy posterunek straży miejskiej, żadko inerweniujący w tej spokojnej okolicy.
7. Ratusz. Znajduje się tu biuro burmistrza, biura radnych, biuro skryby, sala zgromadzeń, urząd i biblioteka. Ratusz jest trzypiętrowym budynkiem (najwyższym w miasteczku), którego strzeże dwóch ochroniarzy.
8. Tartak. Przynosi miasteczku dość spory dochód, posiadając dużą klientelę, której zakupy często nie kończą się na drewnie, a która odwiedza również inne inwestycje w Steinerbergu. Jest to kompleks budynków, których właścicielem jest Joachim Berrger, który jest radnym Steinerbergu. W tartaku pracuje 15 osób, nadzorca (główny majster) Thomass Schnidt i prawnik Marius Henke.
9. Dom burmistrza. Mieszka tu burmistrz z żoną Janną i dwójką dzieci. Jest to bogaty, dwópiętrowy budunek z ogrodzonym zacienionym bulwarem, na którego środku stoi fontanna. Domu burmistrza chroni dwóch ochroniarzy.
10. Zajazd "Pod złotym piórem". Knajpa jak knajpa. Właścicielem jest Helmut Jagger, który jest radnym. Zajazd jest jednym z najstarszych budynków owego miasteczka. Na szyldzie wisi podobizna Martina Steinera - założyciela Steinerbergu - pra pra pra pra dziada Helmuta Jaggera. Panuje tu zazwyczaj gwar, bo jest to jedyna knajpa w miasteczku, a i przyjezdnych nie brakuje.
11. Lochy miejskie. Pilnuje ich dwóch strażników. Jet to niski, jednopiętrowy budynek, w którym znajduje się pięć cel i pomieszczenie dla strazników.
12. Ryneczek. Placyk ok 60 na 60 metrów. Część rynku przeznaczona jest na targowisko dokąd ściągają handlowcy z całej okolicy (pobliskich wiosek, farm, itp.)
Powyższy materiał, w formie gotowej do drukowania, z planem miasta w wysokiej rozdzielczości (PDF ok 590KB), znajdziesz
tutaj.