Maciej "Ariel" Radliński

Być staruszkiem

Może się zdarzyć, że ktoś zapragnie grać osobą w podeszłym wieku, lub też MG zadecyduje że któraś z postaci tego wieku dożyje. Podręcznik daje możliwość wylosowania wieku do 75 lat, a ten artykuł niech będzie rozszerzeniem całokształtu wizji postaci (w przypadku tego artykułu starca - mężczyzny - człowieka). A więc:

ZA MOICH CZASÓW... (przeszłość postaci)

Produktem wyjściowym starca jest młodszy człowiek, zatem tworząc seniora musimy najpierw stworzyć normalną postać wedle oryginalnych zasad WFRP. Jest to całkiem fajna sprawa - możemy się wtedy przekonać, jak wyglądał nasz dziadek dawniej. Ludzie starsi lubią opowiadać o sobie w przeszłości, warta jest więc informacja, że na karcie miał wcześniej np. Siłę = 6. Stąd się biorą potem stosowne opowieści o wielkich czynach !

ALEŚ TY SIĘ ZMIENIŁ ! (wygląd postaci)

Wzrost: (dziadek winien stosownie do swego wieku nieco zmaleć): - 0,5 cm za każde 2 lata powyżej 60 roku życia

Waga: - 1 kg za każdy stracony centymetr wzrostu. Dodatkowo coraz liczniejsze choroby powodują utratę od K6, przez K10 do nawet 2K10 kg wagi w zależności od samej choroby i jej przebiegu.

Włosy: Zdecydowanie rzadsze i siwiejące, a więc około K6 % mniej za każdy rok powyżej 60-tki (co obrazuje różne tempo wypadania włosów u różnych ludzi). Zapewne ta postać już wcześniej zaczęła siwieć i łysieć, np. w wieku 60 lat już mogła mieć jedynie 80% włosów.

Znaki szczególne: zmarszczki, łysina, garb...

OJ STAROSC NIE RADOSC (umiejętności i charakterystyka postaci)

Podręcznik WFRP sugeruje, by od 60 roku życia postać miała jedną umiejętność mniej (wiadomo, wychodzenie z wprawy, już ciało nie to, a nade wszystko pamięć) a od 70-tego roku - dwie mniej. Proponowane przeze mnie rozszerzenie tej tabelki wygląda tak:

61 - 70:   - 1 umiejętność
71 - 80:   - 2 umiejętności
81 - 90:   - 3 umiejętności
91 - 100:  - 4 umiejętności
Co każde następne 5 lat utrata kolejnej umiejętności

Które umiejętności zanikają na I miejscu?
  • Te, które wymagają sporego wysiłku (np. kowalstwo, silny cios, zapasy) - chyba że we wczesnej starości senior wykonuje jeszcze jakąś profesję i korzysta aktywnie z nich.
  • Te, które nie są w ogóle używane i mogą podlegać zapomnieniu.
Które umiejętności zanikają ostatnie lub nie zanikają w ogóle)?
  • Intelektualne, które nie przeszkadzają ani nie osłabiają zbytnio organizmu (np. czytanie, pisanie, rozpoznawanie roślin)
  • Wrodzone (np. bardzo szybki, szósty zmysł).
Dodatkowo pewne umiejętności mogą być obniżone (dziadkowie np. nie walczą już tak jak kiedyś), szczególnie te, które ktoś mógł podwyższyć za pomocą artykułu "Co sobie wyćwiczysz to sobie rozwiń". Oznaczałoby to, że każda taka umiejętność zmienia swój modyfikator o -5 za każde K6 lat powyżej 60-tki, ale nie może spaść poniżej +0.

Charakterystyka (od 60 roku życia) zmienia się następująco:

Sz: -1 co 6+K6 lata
WW: -10 co 4+K6 lata (ale nie może spaść poniżej 19)
US: -10 co 4+K6 lata (ale nie może spaść poniżej 15)
S: -1 co 4+K6 lata
Wt: -1 co 4+K6 lata
Żw: -1 co 4+K6 lata
I: -10 co 4+K6 lata (ale nie może spaść poniżej 20)
A: -1 co 4+K6 lata (ale nie może spaść poniżej 1)
Zr: -10 co 4+K6 lata (ale nie może spaść poniżej 20)
CP: -10 co 6+K6 lat (ale nie może spaść poniżej 22)
Op: -10 co 6+K6 lat (ale nie może spaść poniżej 22)
SW: -10 co 6+K6 lat (ale nie może spaść poniżej 22)
Ogd: -10 co 6+K6 lat (ale nie może spaść poniżej połowy Ogd sprzed 60-tki)

Poziom 0 Siły, Wytrzymałości lub Żywotności powoduje śmierć postaci.
Poziom 0 Szybkości powoduje jej unieruchomienie (chrome nogi ? no cóż, starość). Taka postać nie może zatem w ogóle chodzić.

Wybrałem poziom 22 dla większości cech procentowych, ponieważ jest to najmniejszy wynik rzutu 2K10 przy początkowym losowaniu poziomu cech, czyli domyślnie najniższy ich poziom dla ludzi. Jedynie cechy fizyczne (WW, US, I oraz Zr) spadają do poziomów niższych, gdyż seniorzy na pewno mają znaczniejszy problem z poruszaniem się, walką a o strzelaniu to już pewnie nie ma mowy.

Inteligencja jako jedyna cecha nie zmniejsza się, zaś każda cecha właśnie z Int na czele może być jeszcze rozwijana poprzez zasady zawarte w "Co sobie wyćwiczysz to sobie rozwiń".

NIC WAM NIE JEST, STARCZE ? JAKOŚ BLADZI JESTEŚCIE... (dodatkowe ograniczenia)

Sugestie tu zawarte były mi podsunięte przez zaznajomionych MG i graczy w związku z czym zamieszczam je w tym miejscu:

Punkt 1 poświęcony jest wytrzymałości seniorów na obrażenia (głównie bitewne). Choć uwzględnione zostało to już w opadającym poziomie Wytrzymałości, to jednak sugeruję dodatkowo, by każde obrażenia zadane człowiekowi o wieku ponad 80 lat było zawsze zwiększone o 1, zaś jakikolwiek rzut na Tabelę Nagłej Śmierci automatycznie wskazywał na śmierć.

Punkt 2 zaś to kwestia dopuszczalnego obciążenia. Choć uwzględniona w opadającym poziomie Siły, to jednak dodatkowo przyjmuje się że senior po 60-tce powinien dźwigać ciężar równy 75 x S, senior po 80-tce cięzar równy 50 x S a po 100-tce: 25 x S. Podobnie drastycznie wzrastają konsekwencje przeciążenia w ubywającej Szybkości:
Wiek Obciążenie Konsekwencje
60-79 75 x S -1 do Sz za każde 50 WO ponad maximum
80-99 50 x S -1 do Sz za każde 25 WO ponad maximum
ponad 100 25 x S -1 do Sz za każde 10 WO ponad maximum

Punkt 3 to kwestia samej szybkości, dokładniej biegania. Przyjmijmy, że postać która biegnie ma szansę ma zadyszkę równą wiekowi postaci za każdą rundę biegu. Udany test powoduje natychmiastowe przerwanie biegu i zadyszkę na czas tylu tur ile trwał bieg, lub po samym biegu na czas połowy ilości tur, w przypadkiu gdy rzut na zadyszkę był szczęśliwie nieudany.

WESOŁE JEST ŻYCIE STARUSZKA! (posłowie)

Wynika z tego wszystkiego, że stworzyłem bardzo drastyczne i może niestety niezbyt idealne zasady życia dziadków, może nawet od tej pory nigdy nie będę grać żadną postacią która miałaby więcej niż 50 lat. Nigdy sam nie byłem starcem, a pociechą niech będzie fakt, że cały artykuł to zasady opcjonalne, podlegające Waszej modyfikacji. Pogodnej Jesieni Życia w Warhammerze!
 
 

Jak oceniasz ten artykuł?
[5/5] - Doskonały!
[4/5] - Niezły
[3/5] - Taki sobie
[2/5] - Słaby
[1/5] - Beznadziejny!
Twój komentarz:
Imię/Nick:      Mail:      Strona:
Powiadamianie o odpowiedzi.    (zabezp. przeciw robotom)
  zobacz wyniki
Poleć artykuł znajomemu
Do:
Wiadomość i podpis:
 

(C) Sasha, Gliwice 2001-2009. Wszystkie dokumenty w Grocie Cienia objęte są prawem autorskim. Publikowanie ich na innych stronach netu tylko za wyraźną zgodą autorów.