Łukasz "Tequila Slammer" Cholewa

Walka strzelecka

W Warhammerze walka strzelecka została dodana jakby na siłę. Tak naprawdę nie opłacało się strzelać z łuków czy kusz, bo żeby kogoś zabić trzeba było naszpikować go strzałami jak jeża. Zabicie kogoś jednym strzałem było właściwie niemożliwe. W rzeczywistości było dokładnie odwrotnie. Często jedna strzała wystarczała by uśmiercić człowieka. Przykładów można szukać choćby w historii. Na przykład podczas wojny stuletniej angielscy łucznicy używający długiego łuku, w jednej z bitw, zmasakrowali francuską kawalerię wyposażoną w pancerze płytowe. Innym przykładem może być to, że używanie kuszy przeciwko chrześcijanom zostało w europie zakazane przez jednego z papieży z uwagi na śmiercionośność tej broni. Nie chodzi jedynie o obrażenia jakie zadaje sam pocisk. Po cięciu mieczem, mamy otwartą ranę, którą można opatrzyć. Po postrzale z łuku, w ranie zostaje strzała. Wyjęcie strzały wcale nie było takie proste, często kończyło się poważnymi obrażeniami wewnętrznymi lub śmiercią. Poniżej przedstawiam nieco zmienione opisy broni strzeleckiej.
Kusza:
To dosyć nieporęczna broń, strzela bełtami. Do jej naciągania używa się specjalnej windy oraz siły fizycznej. Wymaga jednej rundy na załadowanie i jednej na strzał. Największą zaletą kuszy jest to, że właściwie każdy może jej używać. Jeśli tylko naciągnie cięciwę i nałoży bełt, wystrzelenie w konkretnym kierunku nie jest trudne. A by używać łuku trzeba długotrwałej praktyki (przynajmniej pół roku).
SE Krótki Długi Maks.
6 40 80 320
Bolas:
Składa się z 2 lub 3 kamiennych lub metalowych ciężarków połączonych ze sobą sznurem. Po udanym trafieniu, oprócz zadawania obrażeń (jeśli na ciężarkach są kolce (w przeciwnym wypadku nie zadaje obrażeń)) bolas pęta wroga (standardowo nogi). Ofiara może próbować uwolnić się przy pomocy testu zręczności. Wymaga jednej rundy na rzucenie. Nie ma jednak przeciwwskazań by spętać komuś ręce (bolas owija się wtedy dookoła korpusu ofiary przytwierdzając doń ręce). Wymaga umiejętności specjalnej.
SE Krótki Długi Maks.
1 3*S 5*S 7*S
Dmuchawka:
Dmuchawka nie jest bronią powszechną w Starym Świecie, ale czasem używają jej zabójcy. Strzela małymi, często zatrutymi strzałkami. Wymaga 1 rundy na strzał.
SE Krótki Długi Maks.
1 5 10 20
Kusza samopowtarzalna:
Pomysłowa odmiana kuszy. Po każdym strzale naciśnięcie dźwigni powoduje naciągnięcie cięciwy i automatyczne załadowanie kolejnego bełtu z umieszczonego u góry broni magazynka. Magazynek mieści 10 bełtów. Broń jest lekka i znacznie mniej skuteczna niż zwykła kusza. Może oddać do dwóch strzałów w ciągu rundy. Załadowanie do pełna magazynka wymaga 4 rund.
SE Krótki Długi Maks.
4 32 - 100
Lasso:
Nie zadaje obrażeń, ale unieruchamia przeciwnika. Można trafić tylko jednego przeciwnika, który zostaje spętany (może się uwolnić po udanym teście inicjatywy chyba, że osoba rzucająca lasso ciągle zaciska pętlę i ciągnie spętanego po ziemi (wtedy zależnie od uznania MG)). Wymaga 1 rundy na rzut oraz 2 rund na zwinięcie (po rzucie na zasięg maksymalny 3 rund). Wymaga umiejętności specjalnej.
SE Krótki Długi Maks.
- 8 16 30
Łuk długi:
Jest to bardzo efektywna broń, wymaga jednak sporo umiejętności i siły do naciągania cięciwy. W porównaniu jednak do zwykłego łuku, broń tam ma dużą siłę i zasięg. Wymaga umiejętności specjalnej.
SE Krótki Długi Maks.
6 40 80 320
Łuk elfi:
Wymaga specjalnej umiejętności od innych ras niż elf. Ta potężna broń ma większy zasięg nawet od długiego łuku. Wymaga umiejętności specjalnej.
SE Krótki Długi Maks.
6 45 90 360
Łuk kompozytowy:
Jest to specjalnie zbudowany łuk. Jego konstrukcja składa się z kości, drewna oraz ścięgien. Jest jedną z lepszych broni strzeleckich, choć wymaga umiejętności specjalnej.
SE Krótki Długi Maks.
5 32 64 280
Łuk krótki:
Mały łuk używany głównie do polowań. Nie wymaga umiejętności specjalnej.
SE Krótki Długi Maks.
4 16 32 120
Łuk jeździecki:
Łuk wykonany specjalnie na potrzeby konnych łuczników. Wymaga specjalnej umiejętności, oraz umiejętności strzelanie z siodła. To wspaniała broń dla każdego jeźdźca.
SE Krótki Długi Maks.
4 20 40 160
Nóż do rzucania:
To nóż, wyważony tak, aby można nim było celnie rzucać. Wymaga umiejętności specjalnej.
SE Krótki Długi Maks.
S S 2*S 5*S
Oszczep:
Jest to krótka, specjalnie wyważona włócznia, przeznaczona do rzucania. Wymaga umiejętności specjalnej.
SE Krótki Długi Maks.
S 2*S 4*S 10*S
Proca:
Proce są staromodną bronią, bardzo prostą do wykonania, ale wymagającą dużej praktyki, by posługiwać się nią skutecznie. Wymaga umiejętności specjalnej.
SE Krótki Długi Maks.
3 24 36 150
Proca drzewcowa:
proca drzewcowa jest dwuręczną wersją procy, przypominającą zwykłą procę zamontowaną na kiju. Broń używa cięższego pocisku, lecz jest wolniejsza w użyciu. Wymaga umiejętności specjalnej (innej niż zwykła proca). (1 runda ładowanie, 1 runda strzał).
SE Krótki Długi Maks.
4 24 36 200
Toporek do rzucania:
To kolejna broń do rzucania ręką. Jest niewielki w stosunku normalnego topora. Wymaga umiejętności specjalnej.
SE Krótki Długi Maks.
S 2*S 4*S 6*S
Włócznia:
Włóczniami można rzucać lub walczyć wręcz. Po rzuceniu może być odzyskana, ale raczej dopiero po walce (trzeba do niej dotrzeć i po prostu podnieść).
SE Krótki Długi Maks.
S S 2*S 6*S
Kusza ciężka:
To specjalnie wykonana kusza. Używają jej krasnoludzcy snajperzy. Kusza jest większa i silniejsza, ale też wolniejsza niż zwykła kusza. Krasnoludy używają jej do eliminowania kłopotliwych celów. Kusze te są z reguły magiczne, a wiele posiada inne dodatkowe właściwości, co czyni je śmiertelnie niebezpiecznymi. Wymagają specjalnej umiejętności. Ładowanie tej kuszy zajmuje aż dwie rundy.
SE Krótki Długi Maks.
8 60 120 480

Strzały

Zwykła strzała z liściastym grotem nie jest jedynym rodzajem strzał jakie występują. Odnalazłem kilka ich rodzajów, od strzał przeznaczonych do przebijania kolczug, do strzał wyposażonych w kotwiczki na końcach.

Nazwa PO Dostępność Zastosowanie
Zwykłe 10 duża Normalne strzały
Liściasty grot 10 mała Do przebijania pancerzy (-1 PP)
Kulkowe 10 niewielka Do ogłuszania (-2o)
Gwiżdżące 10 niewielka By przestraszyć przeciwnika (test Op)
Tnące do lin 15 znikoma Do przecinania lin
Grot półksiężyc 15 znikoma Do odcinania kończyn (ofiara nie może mieć zbroi)
Grot wężowaty 15 znikoma Rany goją się trzykrotnie wolniej
Strzała przebicia (długi grot) 15 znikoma Służy do przebijania kolczug. -2PP jeśli trafi w pancerz kolczy. Łamie się na pancerzu płytowym.
Strzała przebicia (krótki grot) 10 znikoma Służy do przebijania pancerzy płytowych. -2PP gdy trafia w pancerz płytowy.
 
 

Jak oceniasz ten artykuł?
[5/5] - Doskonały!
[4/5] - Niezły
[3/5] - Taki sobie
[2/5] - Słaby
[1/5] - Beznadziejny!
Twój komentarz:
Imię/Nick:      Mail:      Strona:
Powiadamianie o odpowiedzi.    (zabezp. przeciw robotom)
  zobacz wyniki
Poleć artykuł znajomemu
Do:
Wiadomość i podpis:
 

(C) Sasha, Gliwice 2001-2009. Wszystkie dokumenty w Grocie Cienia objęte są prawem autorskim. Publikowanie ich na innych stronach netu tylko za wyraźną zgodą autorów.