Co to jest Warhammer, WFRP, gry fabularne, roleplaying. Jeśli nie wiesz, odpowiedź znajdziesz poniżej.


WFRP, Warhammer Fantasy Role-Play
to niekomputerowa (a więc "papierowa") gra fabularna RPG (z ang. role-playing game), utrzymana w konwencji dark-fantasy. Akcja gry osadzona jest w jej własnym, fantastycznym, ale ponurym świecie. WFRP zostało wydane po raz pierwszy przez brytyjską firmę Games Workshop w 1986 roku i do dnia dzisiejszego zyskało i zyskuje sobie nadal rzesze sympatyków w różnych krajach, pomimo faktu że po wydaniu głownego podręcznika gry i kilku suplementów firma Games Workshop zarzuciła linię wydawniczą gier fabularnych, skupiając się na bardziej dochodowych figurkowych grach bitewnych, takich jak m.in. osadzona w tym samym świecie gra Warhammer Fantasy Battles. Na przełomie lat 1993/94 polskie wydawnictwo Mag wydało na licencji polską wersję językową WFRP, dzięki czemu także w Polsce cieszy się ona dużą popularnością. Na zachodzie prawa do niewspieranej gry zakupiło od Games Workshop brytyjskie Hogshead Publishing, które wydało kilka nowych materiałów. W roku bodaj 2004 pałeczkę przejęła firma Black Industries, która w rok później wydała podstawowy podręcznik do WFRP i do dzisiaj wydaje kolejne dodatki - ta seria nosi miano II edycji WFRP - od I edycji różni się dość znacząco zarówno zasadami (systemem), jak i sytuacją świata, w którym jest osadzona (jest to ten sam świat, lecz po kilkunastu katastrofalnych latach). II edycja jest wydawana na polskim rynku w wersji polskiej przez Copernicus Corp.

Gry RPG, Gry fabularne
(z ang. role playing games) - ogół rozrywek, w których gracze wcielają się w wyimaginowane postaci, żyjące w określonej rzeczywistości, odgrywając ich zachowanie, maniery a także psychikę. RPG można najłatwiej porównać do teatru. Gracze, podobnie jak aktorzy odgrywają swoje postaci. Jednak w teatrze, wszystko jest zaplanowane, wiadomo, co kiedy zostanie powiedziane, lub uczynione, każdy z aktorów musi wiedzieć, co za chwilę uczyni, lub co spotka jego postać. W RPG, gracze nie wiedzą, podobie jak bohaterowie, w których się wcielają, co będzie działo się dalej. Rzeczywistość świata, w którym toczy się akcja gry zaskakuje nie tylko bohaterów, ale i prowadzących ich graczy, pozwalając wczuć się w prowadzoną rolę. W typowej grze bierze zwykle udział ok. 3-4 graczy i jeden Mistrz Gry. Ta ostatnia osoba, trzymając się porównania do teatru, jest kimś w rodzaju scenarzysty, reżysera, dramaturga i narratora. Nie odgrywa ona pojedynczego bohatera, lecz jej zadaniem jest prowadzenie gry - przedstawia graczom to, co ich postaci widzą, czują i słyszą, decyduje, jakie będą rezultaty poczynań bohaterów - ale nie same poczynania, gdyż o tych decydują gracze.

Świat Warhammera
Akcja gry Warhammer Fantasy Roleplay toczy się w wyimaginowanym, ponurym świecie, na kontynencie zwanym Starym Światem, który przypomina odrobinę naszą szesnastowieczną Europę. Świat jest zamieszkiwany przez kilka rozumnych ras, choć najliczniejsi są ludzie. W świecie tym istnieje magia i czary, ale nauka sztuk magicznych jest bardzo ciężka i ryzykowna, wymaga wielu wyrzeczeń a cena jaką płaci się za zdobycie tajemnej wiedzy bywa częstokroć zbyt wysoka. Ale największym niebezpieczeństwem, z którego co gorsza bardzo niewielu zdaje sobie sprawę jest pierwotny Chaos. Wyniszczone wojnami, nieświadome cywilizacje nie są w stanie mu się przeciwstawić. Jego wpływy są coraz silniejsze. Tego świata nie da się już uratować. Oto krótki opis świata z okładki podręcznika I Edycji WFRP:
Stary Świat. Kraina z pozoru spokojna, żyzna i rozległa, z licznymi tętniącymi życiem miastami, z zamieszkałymi przez elfy lasami i wyniosłymi górami w których krasnoludowie toczą odwieczny bój z hordami goblinów. Jednak cień wisi nad tym światem - cień mrocznego, niosącego zniszczenie Chaosu. Od niepokojonych przez piratów wybrzeży Tilei po ufortyfikowane wioski barbarzyńskiego Wschodu wędrują bohaterowie - jakże nieliczni - własną piersią próbując powstrzymać potężne, napływające z północy fale Chaosu. Jednak Chaos zadaje ciosy także od wewnątrz. Jego sekretni słudzy nie szczędzą wysiłków, żeby rzucić świat na kolana przed Ciemnymi Bogami.

(C) Sasha, Gliwice 2001-2009. Wszystkie dokumenty w Grocie Cienia objęte są prawem autorskim. Publikowanie ich na innych stronach netu tylko za wyraźną zgodą autorów.