Maciej "Ariel" Radliński

Chochlik

Chochlik jest istotą leśną, która najchętniej żyje z dala od siedzib ludzi (i elfów, halflingów też) we własnych niewielkich grupach liczących 4-5 osobników. Las jest ich naturalnym środowiskiem ale nie zaliczają się do zwierząt. Są to inteligentne istoty, które swą egzystencję sporadycznie dzielą z innymi (ludźmi, elfami...) najczęsciej żyjącymi w wioskach na terenach leśnych lub nieodpodal nich. Poza tym wyjątkiem unikają traktów, miast, zajazdów itd. Są niezwykle przywiązane do swego środowiska, chętnie bronią go przed niebezpieczeństwami współpracując czasami jak tylko jest to możliwe.

Chochlik bardzo przypomina wiewiórkę. Największe osobniki dochodzą do 40 cm ciała. Mają podobne do wiewiórek ciała o nieco niebieskawej (błekitnej) lub rzadziej szarej sierści. Czarne oczka, pyszczek z ostrymi ząbkami (ugryzienie traktowane jako atak z Siłą 2), nieznacznie (kilka milimetrów) wystające kiełki, szpiczaste uszy, cztery łapy zostrymi pazurami i prosty, krótkowłosy (jak całe ciało) ogon o długości ok. 15 cm. Niektóre chochliki są długowłose na całym ciele z wyjątkiem głowy.

Ponieważ żyją we własnym gronie, stąd też unikają innych ras. Efektem jest wyraźna niechęć chochlików do jakichkolwiek nie-chochlików. Nic więc dziwnego że nie okazują sympatii, jednakże są to istoty również przyjacielskie - na tyle że nie okazują bezpodstawnie wrogości. Mają jednak pewne sztandarowe cechy: przede wszystkim są niezwykle ciekawskie. Choć unikają otwarcie osiedli ludzkich to jednak podglądają je obserwując mieszkańców, lub przypadkowych wędrowców. Druga cecha to niezwykły talent do nasladownictwa i uczenia się. Chochliki doskonale przystosowują się do warunków życia na różnym obszarze (nawet poza naturalnym, leśnym). Z niezwykłą łatwością przyswajają sobie język, obyczaje, uczucia, gesty. Są na tyle inteligentne że przyswajają sobie znaczenie tych słów, które uznają za złośliwe - wyzwiska, przekleństwa itp. Same mają swój własny język, polegający bardziej na pisku, szczebiotaniu - przyrównujący ich bardziej do wiewiórek niż do czegokolwiek innego. Wreszcie trzecia cecha to wrodzona złośliwość. Jakikolwiek kontakt z chochlikiem zaczyna się i kończy wyzwiskami, spadającymi szyszkami, głupimi minami. Niektóre chochliki, mieszkające w pobliżu wsi szerzą w nich zamieszanie poprzez drobniutkie figle gdzie tylko się da: rozwalając snopy, odwiązując łodzie przycumowane do rybackiego pomostu, ciskając żołędziami przez komin, drażniąc psy, bydło, srając na próg domostw i dopuszczając się czynów jakie tylko wymyślą - kierują się najchętniej tym co najbardziej rozzłości ofiary. W razie kontrowersji używają nauczonych wulgaryzmów: "gruba baba", "włochaty pokurcz", "wąskodupny ostrouch" itp - wytykając wszystko co zauważą. Używają przy tymgłupich min, szczerząc zęby i drapiąc się nerwowo pzurkami po głowie. Co bardziej oswojone zagnieżdżają się (w ramach ciekawości świata) w domostwach - w rynnach, wygaszonym kominie, kącie stodoły - aż dopóki nie zostaną stamtąd wykurzone.

Charakter: neutralny ale przez inne istoty postrzegane jako złe.

Charakterystyka:
Sz WW US S Wt Żyw I A Zr CP Int Op SW Ogd
6 31 0 1 1 3 44 3 - 14 22 22 22 11

Chochliki atakują raz ugryzieniem (za Siłą 2) i 2 razy pazurami przednich łap.

Przy okazji muszę przyznać że o ile nazwa chochlik jest powszechnie znana to jednak są różne wyobrażenia tej istoty, ja przytaczam jedynie własną propozycję choć przyznaję że może się nie zgadzać z odczuciami innych.
 
 

Jak oceniasz ten artykuł?
[5/5] - Doskonały!
[4/5] - Niezły
[3/5] - Taki sobie
[2/5] - Słaby
[1/5] - Beznadziejny!
Twój komentarz:
Imię/Nick:      Mail:      Strona:
Powiadamianie o odpowiedzi.    (zabezp. przeciw robotom)
  zobacz wyniki
Poleć artykuł znajomemu
Do:
Wiadomość i podpis:
 

(C) Sasha, Gliwice 2001-2009. Wszystkie dokumenty w Grocie Cienia objęte są prawem autorskim. Publikowanie ich na innych stronach netu tylko za wyraźną zgodą autorów.