Maciej "Ariel" Radliñski

Mg³owce

Opisane tu Mg³owce s± opracowane na podstawie powie¶ci A. Lindgren pt. "Ronja - córka zbójnika".


Mg³owce nale¿± do istot eterycznych, ale nie s± o¿ywieñcami. Nie posiadaj± one materialnego cia³a. Poza tym, ma³o kto potrafi opisaæ mg³owca inaczej ni¿ w stwierdzeniu, i¿ pojawia siê w postaci mg³y. Mo¿na nawet powiedzieæ "mgie³" - podejrzewa siê, ¿e mg³owców jest co najmniej kilka naraz i ¿e wystêpuj± w liczbie mnogiej.

Mg³owce maj± wiêc postaæ mg³y - obszernej (2 - 10 km kwadratowych) i bardzo gêstej. Czasem komu¶ siê mo¿e wydawaæ, ¿e widzi w niej mlecznobia³± sylwetkê, bez wyra¼nych konturów w samym ¶rodku mgielnej chmury. W samym jej centrum widzialno¶æ spada do oko³o 2 centymetrów. Niewielu stamt±d wysz³o.

Mg³owce s± bardzo, bardzo rzadkie - ponad po³owa mieszkañców Starego ¦wiata umiera nie zobaczywszy w swoim ¿yciu Mg³owców. S± stworzeniami przyrody - nie wystêpuj± wterenach ucywilizowanych - wsiach, miastach, chyba, ¿e w okolicy, je¿eliby znajdowa³y siê we osiedla w bezpo¶rednim s±siedztwie g³uszy czy morza. Przybywaj± one najczê¶ciej z morza (rzadziej z l±du, chyba ¿e niezaludnionego).

Mg³owce s± jednak równie¿ bardzo niebezpieczne. W swej mgielnej postaci i przyci±gaj± ró¿ne ¿ywe istoty ku sobie. Dzieje siê tak za spraw± pie¶ni mg³owców - d¼wiêków które one wydaj± a maj±c± moc hipnotyzowania (oddzia³ywuje na umys³, na zasadach hipnozy). Kto siê da³ skusiæ - najczê¶ciej nie wraca³. Mg³owce potrafi± w zasadzie wytworzyæ ka¿dy d¼wiêk (np. ¶miech, mowa, dowolna tonacja) ale nie potrafi± (prawdopodobnie) widzieæ, mówiæ ani s³yszeæ (nie wiadomo jak wyczuwaj± i czy wyczuwaj± swe ofiary). "¦piewaj±" lu¼nymi, zharmonizowanymi sylabami, którymi ZAWSZE towarzyszy g³êbokie echo. S³ysz±cy je, po nieudanym te¶cie na SW s³ysz± w pie¶ni d¼wiêki z ich w³asnej przesz³o¶ci (g³os matki, straconego przyjaciela, odg³osy z rodzinnej wsi, jaka¶ ciê¿ka bitwa rozegrana przedwczoraj...). Mg³owce mog± pojawiæ siê wszêdzie w du¿ej przestrzeni - ale najczê¶ciej w lasach, najrzadziej w pokojach i terenach zabudowanych. Pojawiaj± siê jak mg³a - znik±d a odró¿niæ je od mg³y mo¿na po gêsto¶ci i "¶piewie" - dlatego mówi siê o nich w³asnie "mg³owce", a nazwa "mg³owiec" jest nie u¿ywana.

Mg³owce nie tworz± struktur i spo³eczeñstw. Uznaje siê je za stwory (duchy) przyrody (nie o¿ywieñce, czy co¶ podobnego). W "¶piewie" zawsze s³yszy siê kilka g³osów (kilka mg³owców), ale je¿eli jest ich kilka - napotkane zachowuj± siê zgodnie. Uznano, ¿e mg³owce s± pojedyñczymi istotami a nie pojawiaj± siê w grupach, choæ mo¿naby my¶leæ inaczej.

Mg³owce pojawiaj± siê tylko w jasny dzieñ / noc (obecno¶æ s³oñca, ksiê¿yca, ognia...). Odgania je ciemno¶æ i kilka specjalnych czarów. Je¿eli nie maj± dok±d uciec przed ciemno¶ci± - stopniowo rozwiewaj± siê. Nie s± uzale¿nione od wiatru. Zaskakuj±c± tajemnic± jest, co one robi± z ofiarami, które pos³ucha³y ¶piewu:
rzut k100 efekt
01-50 Mg³owce pozostawiaj± ofiarê "w spokoju". Po prostu ofiara jest w gêstej mgle i tyle. Poniewa¿ jest zahipnotyzowana pie¶ni± Mg³owców, wiêc nic potem nie bêdzie pamiêtaæ. Szukaj±c bezwiednie ¼ród³a pie¶ni bêdzie chodziæ w losowym kierunku - oczywi¶cie nic nie widz±c.
51-95 Ofiara nie znajdzie siê w tym miejscu, gdzie by³a ofiar± ¶piewu, lecz Mg³owce j± przenosz± nawet o tysi±ce mil (np. pad³e¶ ofiar± Mg³owców nad morzem a "budzisz siê" po drugiej stronie kontynentu...) Przez ten czas nie wiadomo ile minê³o czasu.
96-100 Ofiara nie prze¿y³a.
Rzadka jest te¿ znajomo¶æ rytua³ów, przywracaj±cych zaginion± ofiarê mg³owców tam sk±d wysz³a (która po hipnozie nic nie pamiêta). Ludzie mawiaj±, ¿e podobno mo¿na z mg³owcami siê porozumieæ i je przekupiæ, ale nie wiadomo czym i jak.

Charakterystyka:
Sz WW US S Wt ¯yw I A Zr CP Int Op SW Ogd
6 - - 0 0 * 50 - - 44 44 44 44 -

* Mg³owce maj± 1 punkt ¯w za ka¿de 100 m2. Najmniejsze Mg³owce - (2 km2) maj± 20 ¯w. Oczywi¶cie podanie ¯w nie ¶wiadczy o zdolno¶ci Mg³owców do walki fizycznej. ¯w poda³em, w razie gdyby istnia³ artefakt lub cokolwiek, co mia³oby uszkodziæ Mg³owce (nigdy nic nie wiadomo).

Mg³owce s± fizycznie nieczu³e na nic (konsystencja mg³y), s± odporne na wszelkie testy psychologiczne, nie reaguj± w³a¶ciwie na nic - nie sposób z nimi siê porozumieæ. Odgania je ciemno¶æ i byæ mo¿e s± podatne na magiê (druidyczn± ???). ¦piew mg³owców nie dzia³a na osoby g³uche i ¶pi±ce (d¼wiêk Mg³owców nie przebija siê do snu), st±d czar U¶pienie, mo¿e byæ bardzo skuteczn± walk± z Mg³owcami

 
 

Jak oceniasz ten artyku³?
[5/5] - Doskona³y!
[4/5] - Niez³y
[3/5] - Taki sobie
[2/5] - S³aby
[1/5] - Beznadziejny!
Twój komentarz:
Imiê/Nick:      Mail:      Strona:
Powiadamianie o odpowiedzi.    (zabezp. przeciw robotom)
  zobacz wyniki
Poleæ artyku³ znajomemu
Do:
Wiadomo¶æ i podpis:
 

(C) Sasha, Gliwice 2001-2009. Wszystkie dokumenty w Grocie Cienia objête s± prawem autorskim. Publikowanie ich na innych stronach netu tylko za wyra¼n± zgod± autorów.