Maciej "Ariel" Radliński

Abakir

Bóg dróg, szlaków wodnych i podróży.

Opis:

Abakir jest synem Raola i Noiry, bratem Tamalki, Viddala. Jako bóg dróg i szlaków wodnych odbiera cześć od tych, których życie związane są z podróżą. Jest bardzo popularny wśród poszukiwaczy przygód. Zawdzięcza mu się m.in. to, że listy wysyłane pocztą dochodzą do adresatów. Przedstawiony jest jako młody mężczyzna o kręconych włosach i smukłej budowie ciała w stroju gońca. Czasami do jego opisu dodae się skrzydła u butów, nóg lub na plecach.

Charakter:

neutralny

Symbol:

Najczęstszym symbolem boga jest koło wozu (dyliżansowe) zaopatrzone w skrzydła po obu stronach. Może to też być róg ze skrzydłami lub bez. Bóg przybiera też postać pegaza. Kapłani Abakira noszą szaty w kolorze brązowym z białym kołnierzem i pasem, lub w jednolitych niebieskich - zawsze z wyszytym symbolem oskrzydlonego rogu.

Zasięg kultu:

Abakir jest czczony na całym świecie przez osoby, których życie związane jest z drogą, ale także przez szkutników, kołodziejów, a nawet przemytników. Nawet inne rasy oddają mu cześć, chociaż występuje wtedy pod innymi imionami. Często na drogach można usłyszeć pozdrowienie w stylu "Bądź pozdrowiony w imię Abakira", czy coś w tym guście...

Świątynie:

Najczęściej (w miastach) usytuowane są one w pobliżu zajezdni / portów śródlądowych, jako budynki stawiane na planie krzyża (cztery strony świata). Świątynie Abakira jako jedyne mają aż cztery ołtarze - po jednym na każdym skrzydle. Malowane są w przewadze kolorów - niebieskiego (strop) i zielonego (ściany) i brązowego (posadzka). Nie ma centralnej świątyni Abakira. Jego kapliczki są najczęściej widywanymi przy drodze lub rzece, lub w warsztatach kołodziejskich / szkutniczych i przedstawiają niewielki parterowy budyneczek, w którym czasami zostawia się zapasowe koła, narzędzia, siodła, liny, okucia do masztów itp. - kiepskiej jakości wyposażenie, z których potrzebujący korzystają. Zwykle powinno się zwrócić ich równowartość (są tańsze od tych w sklepach o około połowę, skuli ich nie najlepiej jakości), lub je same do kapliczek.

Przyjaciele i wrogowie:

Przyjaciółmi Abakira są wyznawcy jego rodziców: Raola i Noiry oraz rodzeństwa: Tamalki i Viddala. Kult ten zaś jest krytykowany przez religię Taala - jako boga rzek. Chociaż jest "jasno powiedziane", iż Taal jest opiekunem dzikiej przyrody, i "dzikich rzek", a Abakir - szlaków wodnych. Większość jednak wyznawców Taala (w tym kapłani) akceptują Abakira - boga szlaków wodnych. Konflikty zdarzają się przy trzebieniu przyrody w celu wytyczenia szlaku i obejmują one także religię Rhyi, czy Dawną Wiarę (zależy). Religia Abakira pozostaje jednak neutralna wobec innych wyznań.

Dni świąt:

Za święto uważa się szczęśliwy dojazd na miejsce przeznaczenia, szczególnie że w dzisiejszych czasach łatwe to nie jest - najczęściej świętuje się powrót do domu po długotrwałej nieobecności. Dziękuje się wtedu bogu za jego opiekę podczas podróży. Trudno powiedzieć, jak zachować się ma wyznawca Abakira któremu nie powiodło się szczęśliwe przybycie (np bez zrabowanej sakiewki, czy wozu).

Wymagania kultu:

Nie ma specjalnych wymagań.

Przykazania:

Kapłani i nowicjusze przestrzegają poniższych zasad:
  1. Przestrzegać kodeksu ruchu drogowego i rzecznego i egzekwować tego samego od innych,
  2. Traktować wszystkich rozbójników, oprychów, banitów, czy piratów przeszkadzającym podróżnym jako wrogów.
  3. Uznawać autorytet Straży Dróg / Rzek i pomagać im w obowiązkach (jeśli chodzi o przemytników, których patronem, jest Abakir, to bóg jest ich patronem, jako podróżnych nie jako przemycających!)

Używane czary:

Abakir zezwala na korzystanie z czarów magii prostej, wojennej i elementalnej (za wyjątkiem czarów przywołania).

Umiejętności:

Każdy nowicjusz może sobie wybrać jedną umiejętność z wymienionych: jeździectwo, powożenie, wiosłowanie, żeglowanie.

Próby:

Próby mogą być bardzo różne. Może to być pojmanie jakiegoś zbója, grasującego na podróżnych, może zaopatrzenie kilku kaliczek w części dla potrzebujących, dostarczenie jakiejś ważnej przesyłki w krótkim czasie, wreszcie zwykła pielgrzymka (na przykład dookoła Estalii), z zebraniem jakiś dowodów na pobyt w kilku miejscach.

Błogosławieństwa:

Abakir obdarza umiejętnościami wymienionymi wyżej lub może to być wyczucie kierunku, bystry wzrok, pływanie. Innymi błogosławieństwami będzie pomoc boska w postaci szczęśliwej podróży. Abakir może również podnieść szybkość (Sz), ale maksymalnie do 5-6 (dotyczy człowieka).
 
 

Jak oceniasz ten artykuł?
[5/5] - Doskonały!
[4/5] - Niezły
[3/5] - Taki sobie
[2/5] - Słaby
[1/5] - Beznadziejny!
Twój komentarz:
Imię/Nick:      Mail:      Strona:
Powiadamianie o odpowiedzi.    (zabezp. przeciw robotom)
  zobacz wyniki
Poleć artykuł znajomemu
Do:
Wiadomość i podpis:
 

(C) Sasha, Gliwice 2001-2009. Wszystkie dokumenty w Grocie Cienia objęte są prawem autorskim. Publikowanie ich na innych stronach netu tylko za wyraźną zgodą autorów.