Maciej "Ariel" Radliński

Congregatio Uni Dei

Zgromadzenie Jednego Boga

Opis:

Zgromadzenie to sekta czcząca wszystkich bogów ale w jednej osobie a więc utożsamiająca każde bóstwo z tym co otacza człowieka - światem wokół nas. Czy nie jest bowiem oddawanie czci jednemu bogu jednocześniem oddaniem szacunku innemu, jeżeli wszyscy bogowie są sobie równi - a więc są jak jeden bóg - żaden z nich nie stoi wyżej nad innym i choć każdy z nich ma własne królestwo, to jednak wszystkie one składają się na królestwo nasze - ludzi na ziemi.

Historia i źródła:

Zgromadzenie powstało w południowej Tilei. Hierarcha kultu Morra twierdzi, że jednym z pierwszych ośrodków sekty jest wieś Vela - na wschód od Luccini - i samo Luccini. Rzeczywiście wiadomo że stamtąd pochodzi kilka osób związanych ze Zgromadzeniem. Pierwsze nauki Zgromadzenia zanotowano niedawno bo w 2505 roku KI. Nieznany jest jednak oficjalny początek działalności sekciarzy ale krąży legenda o proroku, który przemierzył całą Tileę wzdłuż i wszerz wyznając wiarę we wszystkich bogów na równi i nawołując do wiary w jednego boga - utożsamienie ich wszystkich w jednym. Cóż jednak z tego, skoro nikt tegoż męża nie widział... być może jest to po prostu ludowa baśń o Mędrcu Giordano, napisana w roku 2470, zaadoptowana na potrzeby powstającego Zgromadzenia.

Zasięg działania:

Zgromadzenie jest czysto tileańskim wymysłem i dopiero próbuje wkradać się na ziemie Imperium i Księstw Granicznych oraz od tego roku - do Bretonii i do Estalii. O Zgromadzeniu wie niewielki procent mieszkańców Tilei a jeszcze mniejszy sympatyzuje z tą sektą. Większość ludności jest do tego stopnia przywiązanych do swej religii, że odrzuca unię z innymi wierzeniami. Zgromadzenie dociera więc przede wszystkim do ateistów i osób bez wykształcenia. Szacuje się że należy do niej kilkaset Tileańczyków, z czego głównie na wsiach i małych miasteczkach chowając się tam przed Inkwizycją. Niestety taki układ nie wróży rychłego rozszerzenia się Zgromadzenia.

Struktura i organizacja:

Pomimo tego, co napisane zostało wyżej centrum sekty znajduje się w dużych miastach, głównie w domach prywatnych. Członkowie Zgromadzenia nie zrzeszają się w jakieś zbory, ale pozostają samodzielni. Zdarzają się również pielgrzymi - to właśnie oni niosą przesłanie o zjednoczenie się wierzeń poza granice Tilei.

Przyjaciele i wrogowie:

Wrogami Zgromadzenia są niemal wszystkie kulty zwalczające się wzajemnie - nikt nie poprze rewelacji o tym, że nieprzychylny kult jest zgodny z innym. Najwięcej problemów z sektą ma duchowieństwo Viddala, gdyż wsie to bardzo podatny grunt dla pielgrzymów sekty. Inkwizycja szczególnie "lubi" Zgromadzenie, które w swojej teorii propaguje także kulty mniej mile widziane - np. Ranalda. Przyjaciółmi są generalnie ateiści, ludzie prości ale i kulty zdelegalizowane, które z pewnością życzą Zgromadzeńcom powodzenia, lub sami maskują swe nauki w wizji sekty.

Dni świąt:

Aby zaakcentować jedność wszystkich wyznań, Zgromadzeńcy respektują wszystkie ważniejsze święta każdej religii.

Ważne miejsca / obiekty:

Nie ma ani ważnych miejsc, ani obiektów. Zgromadzenie to bowiem przede wszystkim ludzie. Natomiast do niedawna aktywnym ośrodkiem była uczelnia w Tobaro, gdzie powstała nazwa zgromadzenia w języku klasycznym: Congregatio Uni Dei. Wprowadzający tą nazwę bakałarz Angelo Ludvici został zatrzymany przez Inkwizycję. Istniało ryzyko, że mógł pod tą nazwę dopisać całą teologię sekty.

Wymagania:

Jeżeli zgadzasz się z dogmatem sekty o łączności bóstw w jedną wiarę i jesteś gotów go rozgłaszać, to jesteś przyjęty z otwartymi ramionami.

Nakazy:

Ograniczają się tylko do głoszenia teologii - a więc otwarte i niezatarte świadectwo o potędze boga, którego każdy widzi i nazywa niepotrzebnie po swojemu.

Nauka - ważniejsze punkty:

  1. Jest jeden bog, nazywany przez ludzi roznymi imionami ale ktory trzyma piecze nad nami i nad naszym swiatem.
  2. Nie ma bogów dobrych i złych a wszystkie wojny religijne są jedną wielką wojną domową. Zło to po prostu brak boga.

Próby:

Nie ma prób, ale jeśli okaże się, że Zgromadzeniec odstępuje od nauki sekty, jest poddawany nauce przez tych, ktorzy sa w stanie wytknąć mu jego błędy (niestety najczęściej jest to Inkwizycja, która działa odwrotnie)

Umiejętności:

Każdy przyjmowany do sekty (np. pod wpływem pielgrzymów) stara się nauczyć krasomóstwa - sekta bazuje na pielgrzymach i wieszczach, których jest to sztandarowa umiejętność. Zabawne że mało który Zgromadzeniec zna się na teologii jakiejkolwiek religii by móc dzięki temu profesjonalniej głosić swoją uniwersalistyczną wiarę.
 
 

Jak oceniasz ten artykuł?
[5/5] - Doskonały!
[4/5] - Niezły
[3/5] - Taki sobie
[2/5] - Słaby
[1/5] - Beznadziejny!
Twój komentarz:
Imię/Nick:      Mail:      Strona:
Powiadamianie o odpowiedzi.    (zabezp. przeciw robotom)
  zobacz wyniki
Poleć artykuł znajomemu
Do:
Wiadomość i podpis:
 

(C) Sasha, Gliwice 2001-2009. Wszystkie dokumenty w Grocie Cienia objęte są prawem autorskim. Publikowanie ich na innych stronach netu tylko za wyraźną zgodą autorów.